Poznań: Kąpieliska przyjazne niepełnosprawnym

wózek-amfibia fot. UMP
Na dwóch miejskich kąpieliskach osobom niepełnosprawnym będzie znacznie łatwiej skorzystać z orzeźwiającej kąpieli. Od początku sierpnia mają tam do dyspozycji specjalne wózki – amfibie.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają miejskimi kąpieliskami, właśnie kupiły specjalne wózki ułatwiające osobie mającej kłopoty z poruszaniem się wejście do wody.

– Wszyscy poznaniacy i poznanianki, niezależnie od stopnia sprawności, powinni móc bez barier korzystać z obiektów rekreacyjnych. To nasz kolejny krok w stronę zwiększania dostępności miejskiej infrastruktury – ocenia nowe udogodnienie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Do działania zainspirowała nas radna Maria Lisiecka-Pawełczak, która podpatrzyła podobne rozwiązania w innych miastach.

Sama radna bardzo się cieszy, że POSiR zareagował tak szybko.
– Do tej pory poznaniacy i poznanianki z niepełnosprawnością ruchową mogli korzystać z infrastruktury, która znajduje się na brzegu – mówi. – Teraz mogą w bezpieczny i komfortowy sposób wejść do wody. Na mapie Polski takich miejsc jest wciąż za mało, a Poznań dołączył właśnie do miast, z których należy brać przykład.

Władze Poznania przypominają przy okazji, że w mieście obowiązują tzw. Standardy Dostępności, czyli zbiór wytycznych stosowanych przy planowaniu oraz realizowaniu nowych inwestycji lub remontów. Są one oparte o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem czy rowerzystów.

Nad dostępnością przestrzeni miejskiej czuwa Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych oraz koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej. Wraz z pełnomocniczką prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami opiniują koncepcje i projekty inwestycji miejskich – sprawdzają, czy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i konsultują je z projektantami.

W pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są najważniejsze obiekty sportu i kultury: Stadion Miejski, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania.

Wózki są do dyspozycji chętnych nad jeziorami Strzeszyńskim oraz Kierskim na Plaży Smoczej w Krzyżownikach. Wypożyczenie wózka jest bezpłatne, a chęć skorzystania z niego wystarczy zgłosić ratownikowi w godzinach pracy kąpieliska (10.00-18.00).

UMP

Podziel się: