Poznań: Kamienice przy Składowej odzyskają blask. Zostaną też zlikwidowane „kopciuchy”

Kamienica przy Składowej fot. ZKZL

W otoczeniu nowoczesnych i zadbanych biurowców stare kamienice przy ulicy Składowej nie wyglądają za dobrze. Na szczęście, jak informuje ZKZL, rozpoczął się w nich remont i już wkrótce odzyskają blask.

– To już kolejne kamienice remontowane przez spółkę w tym roku – podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Prace przy ul. Składowej 11 i 12 już się rozpoczęły, a ich zakończenie ma planowo nastąpić do końca bieżącego roku. Zabytkowe kamienice powstały pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Warto dodać, że wzdłuż ulicy prowadziła bocznica kolejowa, która łączyła od lat 60. XIX wieku dworzec główny z magazynami artyleryjskimi w obrębie umocnień Twierdzy Poznań. Kamienice przy ul. Składowej 11 i 12 zostały wpisane do rejestru zabytków w 1980 roku i dzięki tegorocznemu remontowi poprawi się ich stan techniczny.

Podczas remontu w kamienicach zostaną zlikwidowane tzw. „kopciuchy”, czyli piece kaflowe, a budynek zostanie podłączony do centralnego ogrzewania.
– To ważny element walki ze smogiem – wyjaśnia Łukasz Kubiak. – Na ul. Składowej zostanie bowiem zlikwidowanych aż 55 pieców kaflowych. Dodatkowo część strychów na budynkach zostaną zaadaptowane na kotłownie gazowe. Wymianie ulegnie również instalacja gazowa i wodno-kanalizacyjna.

Remont obejmie też konserwację i częściową wymianę historycznej stolarki okiennej. Wszystko to sprawi, że budynki będą miały znacznie lepsze właściwości termiczne i dodatkowo wyeksponowane ich walory zabytkowe.

Remont przy ul. Składowej potrwa do końca 2022 roku. Całkowity koszt modernizacji to blisko 4,5 miliona złotych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: