Poznań: Kamienica przy Podgórnej jednak nie jest zabytkiem. Na jej miejscu stanie nowoczesny budynek

Podgórna fot. UMP
O kamienicę przy ulicy Podgórnej 7 toczyły się istne boje. Spółka Structure Capital, która ją kupiła, chciała tu postawić hotel. Ale najpierw trzeba było ustalić, czy kamienica jest zabytkiem czy nie, by móc określić, co można w niej zrobić.

Przypomnijmy: przez wiele lat budynek był częścią szpitala im. Strusia i mieścił oddział chirurgiczny. Potem szpital się wyprowadził, kamienicę odzyskali spadkobiercy pierwotnych właścicieli, a w 2017 roku kupiła ja spółka Structure Capital, która chciała na jej miejscu postawić hotel.

Jednak prace wstrzymała konieczność ustalenia, czy budynek jest zabytkiem czy też nie. Bo jeśli jest, to nie wolno go burzyć, a trzeba wyremontować z zachowaniem historycznych detali. Jeśli nie jest – inwestor może na jego miejscu wybudować coś nowego, oczywiście w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ustalenie tego, czy kamienica jest zabytkiem czy nie – nie było łatwe. Miejski Konserwator Zabytków stał na stanowisku, że tak, więc wyburzenie nie jest możliwe. Ta decyzja nie była na rękę inwestorowi, który odwoływał się od niej do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury, a wreszcie – Narodowego Instytutu Dziedzictwa. I to ten ostatni rozstrzygnął sprawę orzekając, że kamienica zabytkiem nie jest, bo po tylu przebudowach i całych latach funkcjonowania tu szpitala nie zachowały się praktycznie żadne elementy pierwotnego wystroju. W związku z tym trudno mówić o jakiejkolwiek wartości zabytkowej obiektu.

Taka ekspertyza oznacza, że spółka Structure Capital może złożyć wniosek o rozbiórkę budynku i postawienie na jej miejscu nowoczesnego hotelu, która zastąpi starą kamienicę.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: