Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Poznań: Jutro rozpoczynają się zapisy na szczepienia

Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80 roku życia mogą się zapisywać na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak to zrobić?

Według rządowej strony poświęconej szczepieniom seniorzy mają do wyboru kilka metod: mogą zadzwonić na infolinię 989, która będzie działała bezpłatnie i całodobowo, do konkretnego punktu szczepień (ich lista znajduje się na stronie), w którym chcieliby zostać zaszczepieni, mogą też zarejestrować się online. Do zapisania się wystarczy numer PESEL i numer telefonu komórkowego – na niego przyjdzie zwrotny SMS z terminem potwierdzonej wizyty na szczepienie. Dodatkowo jeszcze dzień przed terminem przyjdzie przypomnienie o planowanym szczepieniu.

Można także zarezerwować wizytę przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl – tu sam system zaproponuje seniorowi punkty szczepień najbliżej domu i kilka terminów do wyboru. gdyby żaden z nich nie pasował – można to zmienić przy pomoc znajdującej się tam wyszukiwarki. Jednak by skorzystać z tej formy rejestracji – trzeba mieć profil zaufany.

Należy przy tym pamiętać, że od 15 stycznia 2021 r. mogą się rejestrować osoby, które skończyły 80 lat. Seniorzy z ukończonym 70 rokiem życia rozpoczną rejestrację 22 stycznia. Szczepienia dla obu grup ruszą natomiast 25 stycznia.

Od 15 stycznia na szczepienia mogą się też zgłaszać pozostali chętni – tego dnia na stronie powinien się pojawić specjalny formularz zgłoszeniowy. Tu trzeba będzie podać adres mailowy i potwierdzić zgłoszenie, a kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należy zgłoszony, dostanie ona na wskazanego maila informację, że e-skierowanie jest już wystawione – i dopiero wtedy będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Trzeba pamiętać o tym, że zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie rejestracja.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze