Joanna Jaśkowiak fot. Karolina Adamska

Jaśkowiak: “Pamiętajmy, że Hitler doszedł do władzy również w sposób zgodny z przepisami”

Podziel się!

Wywiad udzielony przez Joannę Jaśkowiak portalowi Onet.pl wzbudził ogromne emocje – zwłaszcza prawej strony politycznej. Bo kandydatka na posłankę KO z Poznania wśród swoich planów w sejmie wymieniła przywrócenie ładu ustrojowego. “Pamiętajmy, że Hitler doszedł do władzy również w sposób zgodny z przepisami” – powiedziała.

“Co to za analogie?!” – grzmi oburzony portal WPolityce.pl – “Najwyraźniej niektórzy kandydaci KO są gotowi użyć nawet najbardziej kuriozalnego porównania, aby tylko uderzyć w PiS”.

Reklama

Tymczasem po uważnym przeczytaniu wywiadu bez trudu można się zorientować, że ta odpowiedź nie była nawiązaniem ani do żadnej szczególnej osoby, ani konkretnej sytuacji. Joanna Jaśkowiak odpowiedziała w ten sposób na pytanie, na czym jeszcze poza oświatą, zdrowiem i pomocą seniorom chce się skupić w sejmie. I wtedy kandydatka odpowiedziała: “Trzeba zacząć od przywrócenia ładu ustrojowego. Chodzi mi o zasadnicze, skuteczne i zabezpieczone rozdzielenie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. To podstawy demokracji i ich nie można naruszać, zwłaszcza dla interesu partii, posługując się hasłami dobra narodu. Pamiętajmy, że Hitler doszedł do władzy również w sposób zgodny z przepisami”.

Na uwagę rozmawiającej z nią Marty Glanc z Onet.pl, że to ostre porównanie, odpowiedziała, że przecież tak właśnie było i że powinniśmy wyciągać wnioski z historii. Dodała też, że bardzo ważne jest rozdzielenie prokuratury od sądów, stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. jej zdaniem obie instytucje powinny być od siebie niezależne.

Reklama

Joanna Jaśkowiak powiedziała też, że nie wyklucza współpracy z nikim, jednak o tym będą decydować liderzy poszczególnych ugrupowań. Odniosła się też do zarzutów – między innymi Jadwigi Emilewicz z PiS – że nie widać jej kampanii wyborczej. Wyjaśniła, że prowadzi ją w terenie, spotyka się z ludźmi i rozmawia z nimi, a nie widać jej może dlatego, że nie bierze ze sobą sztabu z fotografem za każdym razem, gdy idzie na rynek.

Bardzo negatywnie oceniła wulgarny napis dotyczący PiS, który ostatnio pojawił się nad Wartą, bo jej zdaniem takie hasła nie powinny się pojawiać w przestrzeni publicznej, obojętne, której partii dotyczą. A wie, że jest ich sporo dotyczących różnych partii i ruchów, bo sama brała udział w kilku akcjach zamalowywania takich haseł. To efekt, przyzwolenia na mowę nienawiści, która, jak uważa, wypłynęła od samego prezesa Kaczyńskiego. “Mówienie o mnie, że jestem drugim sortem, naturalnie powoduje moją reakcję. Bardzo się staram, aby nie przekładała się ona na mój stosunek do innych ludzi. Ale najzwyczajniej w świecie to mnie obraża”.

Onet.pl, el

Reklama

Podziel się!

10
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Jej mąż też i co z tego jak jest słabym prezydentem ?

Romuald Hylla
Gość
Romuald Hylla

Tusk też – na szczęście te czasy są już przeszłością 🤣

Paweł Wasciński
Gość
Paweł Wasciński

Co za dzban

Piotr Woszczyk
Gość
Piotr Woszczyk

Polityka miłości😢

Agnieszka Kołosowska
Gość
Agnieszka Kołosowska

Piotr Woszczyk polityka prawdy.

Piotr Woszczyk
Gość
Piotr Woszczyk

Agnieszka Kołosowska proszę nie mieszać prawdy do bieżącej walki. Tylko tyle. Źle pojęta wolność. Szkoda że to kolejny element dzielenia a nie łączenia. I tylko tyle.

Janusz Nowakowski
Gość
Janusz Nowakowski

znowu jesteś wkurwiona.

Zbigniew Kowalski
Gość
Zbigniew Kowalski

Ale na szczęście faszyści przegrali i mam nadzieje że w najbliższym stuleciu nie powrócą do władzy

Cycek
Gość
Cycek

Oczywiście że kiepski Prezydent a ta pani w miejscu publicznym mówi kurwa bo ja cosc zdenerwowało, na nerwy pije się waleriane. Robienie ścieżek rowerowych wśród spalin samochodów to jest nie zgodne z ekologia i natura jaka nas otacza, niech rowerami jeżdżą po duktach, lasach, polnych drogach i tam się dotleniaja i podziwiają piękno natury, tutaj prezydentowi chodziło o ściągnięcie elektoratu rowerowego. Poznań to ludzie naplywowi w dużej mierze i wymieszani z Poznaniakami dają marne efekty logicznego myślenia. Niech ta pani nie porównuje Hitlera do dojścia do władzy bo mam wrażenie że w ten sposób znalazła się w Sejmie.

Wściekły
Gość
Wściekły

Hitlera, gender i islam wybrali niemcy. W Polsce to się nie przyjmuje