Poznań jednym z europejskich miast przyszłości? Znalazł się w pierwszej dziesiątce

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Stolica Wielkopolski została ujęta w raporcie „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości” na rok 2023 przygotowanego przez ekspertów z branżowego magazynu należącego do Financial Times. Ogólnie wypadła dobrze, ale są takie kategorie, w których jej daleko do czołówki.

W zestawieniu z roku 2023 eksperci przebadano 370 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii: główne, duże, średnie, małe i mikromiasta. Każde z nich w swojej kategorii oceniono w pięciu podkategoriach: potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, połączeń komunikacyjnych, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej. Ranking powstaje na podstawie zebranych danych makroekonomicznych i ich wnikliwej analizy, a także danych o inwestycjach realizowanych w danych miastach i działaniach wspierających biznes.

Poznań został uznany za miasto duże i zajął drugie miejsce w kategorii „przyjazności dla biznesu” – na pierwszym jest Kraków, a na trzecim Manchester. W ogólnej klasyfikacji stolica Wielkopolski zajęła z kolei siódme miejsce, wyprzedzając między innymi Kolonię, Stuttgart czy Antwerpię. Przed Poznaniem z kolei znalazły się takie miasta jak Hamburg czy Frankfurt nad Menem oraz Kraków.

– Bardzo cieszymy się z kolejnych sukcesów w rankingu fDi – komentuje Katja Lożina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów. – Szczególnym powodem do dumy jest dla nas kategoria przyjazności dla biznesu. Poznań jest postrzegany na arenie europejskiej jako miasto pełne możliwości. Firmy wybierają je na swoją lokalizację ze świadomością, że mogą liczyć na wsparcie ze strony władz samorządowych. Jak widać, odzwierciedlają to wyniki.

Wyniki jednak odzwierciedlają także to, że w niektórych kategoriach Poznań nie ma się czym pochwalić. W kategoriach „połączenia komunikacyjne”, „kapitał ludzki i styl życia” oraz „opłacalność” nie załapał się do pierwszej dziesiątki. Tu władze stolicy Wielkopolski czeka jeszcze wiele pracy…

Jak poinformowały władze Poznania, wyróżnienia „fDi Intelligence” zostaną wręczone podczas międzynarodowych targów nieruchomości MIPIM w Cannes 14-17 marca 2023.

Podziel się:

Ostatnio dodane: