Janusz Smura fot. Barka.org

Poznań: Janusz Smura, lider Barki i ambasador bezdomnych, nie żyje

W poniedziałek, 4 listopada, zmarł Janusz Smura. Miał burzliwe i bogate życie – poinformowała fundacja Barka. Znany ambasador bezdomnych miał 68 lat.

Od blisko 20 lat związany był z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka. Przez lata tworzył Grupę Wizyjną – Teatr Dżak Nikolson w Ośrodku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Michałowo. Z wykształcenia kucharz, przez lata pracował jako sanitariusz, był kierowcą profesora Tołpy w Australii, ale kiedy przy porodzie córki zmarła jego żona – zaczął pić.

Jako bezdomny mieszkał w wielu miejscach – w Wenecji, w Hiszpanii, w Niemczech. Z pasją działał w ruchu Anonimowych Alkoholików, w który wierzył i który miał ogromne znaczenie dla jego trzeźwości. Od lat w kontakcie z poznańskimi instytucjami kultury pośredniczył w dostępie do wydarzeń artystycznych tym, których na kulturę nie stać.

Co roku latem prowadził Ośrodek Wypoczynkowy Barki w Orzechowie nad morzem. Sam o sobie mówił „diabeł”, nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Od 2006 r. pracował jako streetworker w Poznaniu, zachęcając do wychodzenia z bezdomności, wkładając w to całego siebie i świadectwo swojego życia, które dawało nadzieję. W ramach zagranicznych programów Barkowych pracował z bezdomnymi na ulicach europejskich miast.

Jeszcze niedawno – we wrześniu, podczas konferencji Agape w Częstochowie mówił: „Nieraz dostaję od tych ludzi telefony np. po roku. Dzięki temu mam przekonanie, że warto to robić, bo nie ma ludzi przekreślonych – zawsze jest szansa na zmianę życia. Póki zdrowie pozwala – robię to.”

Jego pasją było działanie i robił to, pomagając potrzebującym do ostatniej chwili. Był dla nas przykładem determinacji i pracowitości, hartu ducha i wiary w każdego człowieka. Zabrała go niespodziewanie choroba nowotworowa.

Pogrzeb Janusza Smury odbędzie się 12 listopada o 13.30 na Cmentarzu Miłostowo, wejście od ul. Gnieźnieńskiej.

Barka.org, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze