Jan Paweł II debata

Poznań: Jan Paweł II – Nowy Patron Europy?

Na debatę online pod tym tytułem zaprasza dziś o 19.00 Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu na Facebooku. Gościem Ośrodka będzie Marek Jurek, a spotkanie poprowadzi Bogusław Kiernicki – prezes Fundacji Świętego Benedykta.

Marek Jurek – historyk i polityk. Marszałek Sejmu 2005-2007, poseł na Sejm X, I, IV i V kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Działacz opozycji antykomunistycznej. Publicysta i komentator życia publicznego. Autor videobloga “Prawdę Mówiąc”.

Przed kilkoma dobrymi miesiącami Przewodniczący Episkopatu Polski ks.abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”.

Poparcie dla inicjatywy Księdza Arcybiskupa zgłosiło wiele osób, przede wszystkich duchownych, wśród nich o. prof. Jacek Salij OP, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. prof. Jan Sochoń, ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski i ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Pod ich apelem podpisało się natychmiast kilkuset księży, którzy również proszą, aby najbliższe dwa lata w Polsce zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża.

Po kilku miesiącach zapanowała cisza. Czy oznacza ona, że Kościół Polski przecenia rolę Jana Pawła II? Na pewno warto się jeszcze raz nad tym zastanowić.
Rozmowa na ten temat z byłym Marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem – politykiem, historykiem i publicystą osobę zaangażowaną w życie Kościoła.

Spotkanie odbędzie się 21 maja o 19:00 w formie wideokonferencji transmitowanej online na profilu Ośrodka Debaty Międzynarodowej na Facebooku (facebook.com/odmpoznan). Będzie możliwość udziału – zadawania pytań w komentarzach.

RODM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze