Poznań: Jakich tras autobusów chcą poznaniacy po otwarciu ronda Rataje?

rondo Rataje fot. PIM
Najwięcej osób spośród ankietowanych zagłosowało na dwa warianty: ten zakładający skierowanie linii do ronda Rataje prosto Krzywoustego oraz ten z dojazdem autobusów Szwedzką do pętli Franowo, jak obecnie.

W ankiecie wypowiedziało się prawie 2,4 tys. poznaniaków, w badaniu stacjonarnym i online.
– Przede wszystkim chcemy bardzo podziękować za udział w badaniu – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu. – Zebrany materiał, który zawiera także inne cenne informacje i uwagi pasażerów, będzie teraz szczegółowo analizowany, także pod kątem konieczności zapewnienia obsługi poszczególnych relacji. Przed wprowadzeniem ewentualnych zmian w przebiegu linii, poprosimy jeszcze o opinię zainteresowane rady osiedli oraz gminy Kórnik, Kleszczewo i Zaniemyśl, z którymi miasto Poznań organizuje transport na poszczególnych liniach.

Obecnie trwa modernizacja ronda Rataje i to dlatego ZTM zapytał pasażerów o to, jak powinny wyglądać trasy autobusowe. Gdy remont się skończy, a autobusy będą mogły znów kursować stałymi trasami – będzie też można wprowadzić zmiany i udogodnienia dla pasażerów konkretnych linii autobusowych.

Obecnie autobusy na liniach nr 154, 425, 431, 432, 435, 501, 502, 511, 512, 560, 561 dojeżdżają do Franowa, ale przed rozpoczęciem prac na rondzie Rataje część z nich kończyła swoje trasy na dworcu autobusowym Rataje. I być może w przypadku niektórych linii tak powinno pozostać.

W ankiecie była możliwość wskazania jednej z trzech alternatywnych tras przejazdu na terenie Poznania. Zaproponowano trzy opcje:

– dojazd ulicą Krzywoustego do ronda Rataje, gdzie można przesiąść się na tramwaj,
– dojazd do ronda Rataje nieco wydłużoną trasą, ale z możliwością dodatkowej wygodnej przesiadki na os. Czecha,
– obecną trasę do Franowa z możliwością przesiadki na tramwaj na ulicy Szwedzkiej lub Franowie.

Ankietę przeprowadzono dwiema metodami. W pierwszej zapytano 200 pasażerów oczekujących na przystankach autobusowych Franowo i Szwedzka, druga polegała na wypełnieniu takiego samego formularza w internecie, co można było zrobić do 6 czerwca.

Badanie przeprowadzone na przystankach dało łącznie 315 wskazań (część pasażerów korzysta bowiem z więcej niż jednej linii). Wariant pierwszy, czyli skierowanie linii do ronda Rataje prosto przez Krzywoustego uzyskał łącznie 127 głosów (40,3 proc). Więcej pasażerów (169 – 53,7 proc.) wybrało wariant trzeci, czyli skierowanie linii przez Szwedzką do pętli Franowo. Wariant drugi, według którego autobusy dojeżdżałyby do ronda Rataje przez os. Czecha i ulicę Brneńską, uzyskał najmniej – 19 wskazań (6,0 proc).

Ankietę internetową wypełniło 2186 osób, przy łącznej liczbie wyświetleń 4654. Tu wariant pierwszy uzyskał 3563 (61,4 proc.) wskazań, a wariant trzeci – 1458 (25,1 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się wariant drugi – 786 głosów (13,5 proc.), przy łącznej liczbie wskazań 5807.

ZTM

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: