Poznań: Jaka będzie iluminacja świąteczna w tym roku?

Nie będzie Betlejem Poznańskiego ani uroczystego włączenia światełek na miejskiej choince. Dekoracje świąteczne jednak się pojawią w mieście, stanie też choinka. – Nie odbierajmy, szczególnie najmłodszym, tego pięknego okresu świątecznego – mówił wczoraj prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak powiedział też, że choć nie będzie w tym roku jarmarku z powodu pandemii, nie odbędzie się też wiele innych okołoświątecznych imprez – to miasto będzie przystrojone, a przed Odwachem (przed Ratuszem trwają badania archeologiczne) stanie choinka. W tym roku sztuczna.

– Jeszcze w ubiegłym roku zakładaliśmy, że na tegoroczne święta przygotujemy całkiem nową iluminację świąteczną – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Sytuacja związana z pandemią covid-19 spowodowała jednak spore konsekwencje finansowe dla miasta, co wpłynęło na ograniczenie wydatków, które nie są niezbędne. Do takich należy oświetlenie świąteczne, które choć już w Poznaniu tradycyjne, nie jest wydatkiem pierwszej potrzeby.

Na dekoracje w tym roku w budżecie przeznaczono pół miliona zł na cały sezon i to połowa tego, co w roku poprzednim. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta musiało się więc mocno nagłowić, jak za taką kwotę zapewnić świąteczny nastrój w tym trudnym covidowym i jesiennym czasie.
– Zdecydowaliśmy się więc na przedłużenie umowy z firmą ENEA Oświetlenie, która wykonała i wieszała oświetlenie świąteczne w minionych trzech latach wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Świąteczne światła pojawią się więc tradycyjnie na staromiejskich uliczkach i Starym Rynku. Oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam elementy zdobiące fontanny, a także figury przestrzenne. Iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających na placu prac budowlanych przeniesiona została na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Pięknie oświetlona będzie także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza i rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na rynkach w Poznaniu: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim i Bernardyńskim.

Dzięki ubiegłorocznemu rozszerzeniu obszaru objętego iluminacją, ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i placu Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, gdzie zostanie również przesunięta postać św. Marcina, która w poprzednich latach stała na placu Adama Mickiewicza.

Oprócz choinki przy Odwachu stanie też żłóbek. Jak wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk, choinka będzie sztuczna ze względów technicznych – brak stosownego gniazda umożliwiającego bezpieczne zamontowanie drzewka w głębi nawierzchni – ale za to pięknie oświetlona.

Projekty iluminacji powstały w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Biuro koordynuje także pozostałe kwestie związane z realizacją przedsięwzięcia.

UMP, el

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze