Poznań: Jak zbudować zrównoważone miasto dzięki… grze?

Ciepło dla miast 1 fot.UMP
Schładzanie miast w czasie upałów, zrównoważone gospodarowanie wodą, poprawa efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza. Tego wszystkiego można się nauczyć dzięki innowacyjnemu narzędziu edukacyjnemu Ecocraft – ekologicznej odsłonie słynnej gry Minecraft.

Tak właśnie wygląda program „Ciepło dla Miast” umożliwiający zainteresowanym przedstawienie swojej wizji miasta przyszłości. Program bazuje na innowacyjnym narzędziu edukacyjnym Ecocraft. Uczestnicy gry mają do dyspozycji fragmenty trzech poznańskich dzielnic: Starego ZOO oraz okolic dwóch szkół: przy ulicy Krakowskiej 10 i Prądzyńskiego 53, w których mogą zaprojektować wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń.

Program skierowany jest do wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego celem jest wypracowanie wraz z mieszkańcami i lokalnymi liderami rozwiązań odpowiadających na najważniejsze, stojące przed miastem wyzwania. Jest realizowany w ramach Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju „Razem dla środowiska”.

– W kwietniu tego roku rozpoczęliśmy wdrażanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. Podjęliśmy tym samym wyzwanie łagodzenia negatywnych skutków ekstremalnych zjawisk, takich jak upały czy nawalne opady, nawiedzające nasze miasto coraz częściej – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

– Program „Ciepło dla Miast” jest kontynuacją naszych doświadczeń i działań prowadzonych we współpracy z urzędami miast w całej Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju. Program jest także flagowym przykładem współpracy międzysektorowej wokół zmian klimatycznych i dostosowania miast do nowych wyzwań środowiskowych – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska. – Udział samorządów w programie jest dla nas szczególnie ważny. Jest bowiem gwarantem realnej zmiany środowiskowej, do której dążymy.

Ważnym elementem programu będzie konkurs na opracowanie propozycji zmian i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadać będą wyzwaniom środowiskowym, takim jak schłodzenie przestrzeni miejskiej czy poprawa jakości powietrza. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży oraz miejskich aktywistów, organizacji pozarządowych i liderów, którzy chcieliby się podzielić swoim pomysłem na zielony rozwój miasta.

Do zgłaszania propozycji mają zachęcić spotkania warsztatowe. Ich uczestnicy otrzymają garść inspiracji na temat rozwiązań z Europy i świata, odpowiadających na współczesne wyzwania miast. Poznają także lepiej narzędzie i środowisko gry Ecocraft, ucząc się przekształcać wybrane tereny miejskie na bardziej zielone, efektywne energetycznie i przyjazne mieszkańcom.

Bo, jak podkreśliła Katarzyna Kierzek-Koperska, wdrażanie planu na szczeblu samorządowym to za mało. Niezwykle ważne jest dla nas zwiększanie świadomości społeczności mieszkańców w zakresie zmian klimatu oraz ich aktywny udział w inicjatywach dotyczących tej tematyki.
– Miasto tworzą ludzie a nasze młode pokolenie stanowi przyszłość Poznania – mówi zastępczyni prezydenta. – Zapraszam wszystkich mieszkańców do współpracy. Jesteśmy otwarci na wasze pomysły.

Szczegółowe informacje o programie, w tym aktualne informacje o zapisach na październikowe warsztaty dostępne są na stronie www.cieplodlamiast.pl

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: