Szymon Szynkowski vel Sęk Przywracamy pamięć wystawa 2

Poznań: Jak poznaniacy wyremontowali kwaterę Powstańców Wielkopolskich i Śląskich w Warszawie

Zadanie nie było łatwe, ale tym bardziej jest się czym chwalić. W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego można oglądać wystawę dokumentującą prace renowacyjne kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na warszawskich Powązkach.

Na otwarciu wystawy był Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych i jeden z inicjatorów akcji.
– Jestem osobą pracującą na linii Poznań-Warszawa, więc wszystkie poznańskie elementy w Warszawie są mi szczególnie bliskie – mówił podczas otwarcia. – Nie jestem zresztą jedyny: jest tam sporo osób pracujących, studentów. I wszyscy wspólnie podjęliśmy inicjatywę, które połączy te dwa miasta.

Minister szczególnie podziękował członkom stowarzyszenia Projekt Poznań, które poradziło sobie organizacyjnie z przygotowaniem projektu i jego realizacją, a także Instytutowi Poznańskiemu.
– To dopiero pierwszy etap renowacji – mówił Jan Zujewicz z Projekt Poznań. – Ale myślę, że jest się czym pochwalić. No i oczywiście to nas zachęca do dalszej pracy i dalszych starań. Dotąd udało nam się wyremontować pomnik w centralnej części kwatery. Teraz przed nami jest jeszcze 150 nagrobków do odnowienia.

Odsłonięcie wystawy odbyło się w piątek 8 listopada 2019 r. o godzinie 11:00 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, a rozpoczęło od odśpiewania hymnu. Po otwarciu wystawy goście przenieśli się do Sali Herbowej, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu “Żywe Powstanie”. Konkurs jest kontynuacją akcji renowacji kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach w Warszawie.

Udział w konkursie wzięły 53 prace, a najlepsze okazały się autorstwa Julii Karcz z klasy IID I Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie (praca pisemna „Z miłości do Ojczyzny” na temat Franciszka Kaczmarka) oraz Martyny Lesińskiej z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku (praca plastyczna – portret Władysława Wierzbińskiego). Obie zwyciężczynie wezmą udział w locie zwiadowczym nad walczącym miastem, bo taka jest główna nagroda konkursu.

Wystawę można oglądać do czwartku 14 listopada w holu Urzędu Wojewódzkiego.

el

Dodaj komentarz

avatar