Wybory fot. UMP

Poznań: Jak głosujemy?

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00 i w tym czasie każdy może pójść oddać swój głos. Pamiętajmy o zabraniu dowodu osobistego!

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przed wyborami przygotowała dokładny opis, jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019. Dostajemy dwie karty do głosowania. Jedna jest biała, druga żółta. Każda powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

Karty są dwie, ponieważ wybieramy posła i senatora. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu 2019 zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Na każdej z nich jest lista kandydatów uporządkowanych według komitetów, z jakich startują. Trzeba więc na liście znaleźć właściwy komitet, a w komitecie – kandydata, na którego chcemy oddać głos. Przy jego nazwisku w kratce trzeba postawić znak “x”. Kodeks wyborczy przesądza, że znak “x” to dwie przecinające się linie. “X” musi się znaleźć w kratce przy jednym i tylko jednym z kandydatów.

Podobna procedura obowiązuje przy wyborach do senatu – tyle że tu nazwiska na karcie do głosowania będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Także i tutaj stawiamy znak “x” przy nazwisku wybranego kandydata.

Na każdej jest też dokładnie opisane, jak głosujemy, więc jeśli ktoś ma wątpliwości – wystarczy, że spojrzy na dół karty i spokojnie to sobie przeczyta.

Przed wyjściem upewnijmy się, że wiemy, gdzie jest nasz lokal wyborczy. Gdyby się okazało, że to nie jest ten właściwy, na plakacie wyborczym znajdziemy informację, gdzie nasz lokal się znajduje.

PKW, el