Inwentaryzacja drzew Łazarz fot. ROŚŁ

Poznań: Inwentaryzacja drzew w parku Kasprowicza “Szyszko im tę inwentaryzację robił?”

Radni osiedla Święty Łazarz i przedstawiciele Prawa do Miasta sprawdzali inwentaryzację drzew do wycinki pod basen w parku Kasprowicza przygotowaną przez PIM. I nic się nie zgadzało.

Radni i społecznicy wrócili z inwentaryzacji w niezbyt dobrych humorach, mówiąc delikatnie. Bo okazało się, że dane, które zostały zapisane w tak zwanej inwentaryzacji przygotowanej przez firmę zewnętrzną na zlecenie PIM, nie mają nic wspólnego z tym, co jest w terenie.
– Około 50 proc. drzew zostało źle naniesionych na mapę. Nie wszystkie z nich zostały w ogóle naniesione. Pomylono gatunki drzew. Urzędniczki z WKiOŚ UMP nawet nie otrzymały aktualnej inwentaryzacji. Według tej najnowszej ma być wyciętych ponad 170 drzew – lecz do tego dojdą jeszcze te, których w ogóle nie narysowano na mapie – wyliczają.

Wniosek jest jeden: inwentaryzacja jest kompletnie niezgodna ze stanem faktycznym. I to już drugi raz radni dostali taką inwentaryzację. Trudno się dziwić nastrojom i temu, że jeden z nich skomentował sytuację: “Szyszko im tę inwentaryzację robił?”.

Co dalej z drzewami, wycinką i budową basenu? Nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy Poznańskie Inwestycje Miejskie wykonają nową inwentaryzację i ile faktycznie drzew ma być wyciętych A bez tego nie zostanie wydana zgoda na wycinkę tych drzew i PIM nie rozpocznie budowy.

To kolejna kropla do czary goryczy mieszkańców Łazarza, którzy bezskutecznie walczą z pomysłem budowy basenu w miejscu zaplanowanym przez miasto, czyli praktycznie w środku parku. Chcieliby go przesunąć bliżej ulicy Reymonta, bo wtedy nie trzeba byłoby wycinać tylu drzew i budować nowego parkingu. Wystarczyłoby uporządkować stary, będący w zarządzie POSiR, z którego obecnie nikt nie korzysta, bo jest zawalony wrakami.

Ale władze miasta mówią “nie”, ponieważ projekt budowy basenu w tym konkretnym miejscu został już opłacony. Tylko jak tu zacząć budowę, skoro nie ma inwentaryzacji drzew?

Pojawia się kolejne, jeszcze bardziej niepokojące pytanie: czy jednostka miejska, która nie potrafiła wykonać tak prostej rzeczy jak inwentaryzacja drzew terenie – naprawdę nadaje się do tego, żeby budować taki obiekt jak kryty basen? To zadanie jednak trochę bardziej skomplikowane niż liczenie drzew.

– Mamy nadzieję, że miasto ochłonie i przemyśli sprawę jeszcze raz. Że cena za projekt nie będzie decydująca – podsumowali łazarscy radni dzisiejszą inwentaryzację.

Protokół z inwentaryzacji drzew w Parku Kasprowicza

❗️INWENTARYZJA DRZEW NIEZGODNA ZE STANEM FAKTYCZNYM❗️Zamieszczamy fragment nagrania z terenowej weryfikacji stanu drzew do wycinki pod budowę basenu w Parku Kasprowicza. Błędną inwentaryzację, nie odzwierciedlającą stanu faktycznego przygotowały Poznańskie Inwestycje Miejskie. Już po raz drugi.Dopóki PIM nie dostarczy do urzędu prawidłowej inwentaryzacji nie zostanie wydana zgoda na wycinkę drzew.

Opublikowany przez Rada Osiedla Św. Łazarz Wtorek, 18 lutego 2020

el, fot. ROŚŁ

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze