Instytut Chemii Bioorganicznej PAN fot. FB

Poznań: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN włączył się w walkę z koronawirusem. I opracował własny test!

Instytut dysponuje najwyższej klasy laboratorium i doskonałymi specjalistami – i wszystko to oddał do dyspozycji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, by wspomóc ją w walce z koronawirusem. W dodatku opracował też własny test!
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

17 marca dyrektor instytutu prof. Marek Figlerowicz spotkał się z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji dr. Andrzejem Trybuszem. Podczas spotkania wspólnie opracowano procedury umożliwiające wykorzystanie w walce z wirusem najwyższej klasy aparatury znajdującej się w posiadaniu Instytutu.

– Jedynym sposobem, żeby zwyciężyć w tej walce, jest dołączyć do niej – wyjaśnił profesor Figlerowicz. – Nie mogliśmy nie dołączyć, zwłaszcza gdy patrzyliśmy na wysiłki WSSE.

Dla Instytutu Chemii Bioorganicznej priorytetem było zapewnienie pracownikom (wszyscy są wolontariuszami) pełnego bezpieczeństwa.
– 200 pracowników jest gotowych na te badania – podkreślił profesor Figlerowicz. – Stąd opracowana procedura zakłada, iż wstępne etapy izolacji wirusa z materiału pobranego od pacjentów odbywają się w WSSE. Następnie bezpieczne już próbki przekazane zostają do Instytutu, gdzie pod okiem pracowników WSSE przeprowadzane są dalsze etapy diagnostyczne.

Warto dodać, iż prace te prowadzone są z zapewnieniem wszelkich środków ostrożności. Laboratoria, jakimi dysponuje ICHB PAN są tej samej klasy bezpieczeństwa (BSL II) co laboratoria Sanepidu. Testy wykonują pracownicy naukowi i doktoranci ICHB PAN, posiadający olbrzymie doświadczanie w tego rodzaju analizach. W ramach „wirusowej grupy wsparcia” działa obecnie w trybie zmianowym 40 osób. Przez dwa pierwsze dni (wtorek i środa), byli w stanie przeprowadzić 180 testów na dobę. Od dzisiaj wykonują już 270 testów na dobę.

Dodatkowo, aby zapewnić właściwe zaopatrzenie punktów diagnostycznych w zestawy do izolacji oraz detekcji wirusa, ICHB PAN postanowił opracować własny test, bazujący wyłącznie na odczynnikach polskich producentów, w tym wytworzonych w poznańskim instytucie. Powinien on być gotowy do końca tego tygodnia. Pracownicy ICHB PAN deklarują również pomoc w organizowaniu analogicznych centrów diagnostycznych w innych krajowych jednostkach naukowych, a profesor Figlerowicz zaapelował do innych jednostek badawczych, dysponujących odpowiednim sprzętem, by również włączyły się do walki z koronawirusem.

4
Dodaj komentarz

avatar
Elżbieta Mizgalska
Elżbieta Mizgalska

Brawo
W takich chwilach wszystkie ręce na pokład
BO WŁAŚNIE MY POLACY TACY JESTEŚMY ??

Jolanta Henka
Jolanta Henka

Piękny przykład ❤❤ Możemy więcej dla siebie wzajemnie.

Piotr Gucio Kozierowski
Piotr Gucio Kozierowski

łał! ?

Józef Jasion
Józef Jasion

Brawo Poznań❤️