Poznań: Inscenizacja Czerwca ’56. Jak podróż w czasie! (ZDJĘCIA)

Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość - Czerwiec 56 fot. Sławek Wąchała

W oryginalny sposób postanowili uczcić 66. rocznicę wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca mieszkańcy Łazarza. Inscenizacja „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość – Czerwiec 56” przedstawiła typowy dzień z lat 50. Taki jak ten, w którym wybuchło powstanie.

Inscenizacja robiła wrażenie: przed muszlą koncertową jeździła prawdziwa Warszawa. Statyści: kombatanci, młodzież szkolna, rekonstruktorzy oraz mieszkańcy Łazarza ubrani w strojach z epoki stali w kolejce do saturatora, dzieci grały w gry podwórkowe z tamtych czasów, a całości towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka w wykonaniu zespołu mollDuR. Zwykły upalny dzień czerwca 1956 roku – do chwili wybuchu zamieszek…

Końcowym akcentem była poetycka scena z udziałem kombatantów. Dzięki ich opowieściom i przedstawionym scenom widzowie, którzy wybrali się 25 czerwca do parku Wilsona, mogli się przenieść w przeszłość, do czasów powstania i zobaczyć to, czego doświadczyli wówczas poznaniacy.

Atmosferę ’56 roku podkreślały wystawy towarzyszące akcji: „Jednoślady PRL-u” przygotowane przez J. Pieczyńskiego, „Wiadomości z gazet tamtych lat i nie tylko” – Marcin Kentzer-Nowakowski oraz „Zatrzymane w czasie” czyli przedmioty, zabawki, artefakty z kolekcji Piotra Stawiaka.

Wydarzenie przygotowali: Skwer Eki z Małeki, Palmiarnia Poznańska, Projekt Miś, Wirtualny łazarz i Rada Osiedla Święty Łazarz.

Podziel się: