Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Imieninowa sesja tym razem w Sali Ziemi

Co roku, w imieniny Piotra i Pawła, patronów Poznania, miejscy radni spotykają się na uroczystej sesji, by uhonorować wybitnych poznaniaków honorowymi obywatelstwami i tytułami zasłużonych dla miasta. Nie inaczej było w tym roku – choć z pewnymi zmianami.

Imieninowa sesja zgodnie z tradycją odbywa się w Ratuszu. Jednak w tym roku, że względu na pandemię, odbyła się w Sali Ziemi MTP, która ze względu na rozmiar pozwoliła zachować bezpieczne odległości między obecnymi na sesji. I chodziło nie tylko o radnych: było też sporo zaproszonych gości, między innymi premier Hanna Suchocka, starosta Jan Grabkowski, prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM i przewodnicząca Kolegium Rektorów Miasta Poznania, a także poznańscy posłowie.

Sesję otworzył jak zawsze Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, który przypomniał o pandemii i zagrożeniach z nią związanych podkreślając, że tym bardziej dziękuje tym, którzy przybyli na sesję w trybie stacjonarnym. Podziękował też personelowi medycznemu za opiekę nad mieszkańcami Poznania i Wielkopolski, a samym mieszkańcom – za zachowanie dyscypliny i cierpliwości przy zachowaniu ograniczeń oraz za udział w szczepieniach.

– Jesteśmy w Polsce w czołówce, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób – powiedział. – Pandemia to czas trudny dla nas wszystkich, ale on wyzwolił duże pokłady empatii i wrażliwości wśród mieszkańców. Dziękuję za to serdecznie.

Przewodniczący odniósł się też do wczorajszych obchodów 65. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca.
– Jeśli prześledzić, jakie postulaty wnosili poznaniacy, którzy wyszli na ulice, to oprócz tych haseł “chcemy chleba”, “chcemy podwyżek”, były też hasła “chcemy wolności”, “chcemy żyć normalnie” – mówił. – Poznański bunt został krwawo stłumiony, a represje trwały latami, ale postulaty wolnościowe i demokratyczne były zawsze obecne wśród oczekiwań protestujacych. Ich oczekiwanie dotyczyło wolności osobistej i światopoglądowej, wynikało z potrzeby szacunku do drugiego człowieka, jego godności, ale też jego odrębności, a czasmi inności. Ducha wolności nie udało się zniszczyć, a Polacy nauczyli się walczyć o ważne wartości inaczej, unikając rozwiązań siłowych.

Jednak, jak ostrzegł przewodniczący, trzeba zawsze pamiętać, że zmiana w 1989 roku nie dała nam wolności raz na zawsze. Bowiem zawsze będą się pojawiać się ludzie i organizacje, którzy będą chcieli przywrócić autorytarny porządek, ograniczać wolność wypowiedzi, wpływać na kulturę i sztukę oraz wychowywać młodzież na swój wzór.

– Nasza wdzięczność i szacunek nie tylko w złożeniu kwiatów powinna się przejawiać – podsumował – ale w reagowaniu wszędzie tam, gdzie czyjeś prawa są naruszane.

prezydent Jacek jaśkowiak, który zabrał głos po przewodniczącym, przede wszystkim podziękował radnym za to, że wspólnie przetrwali trudny okres pandemii, a radni przez cały ten czas wykazywali się rozsądkiem i roztropnością.
od razu na początku pandemii podjęli decyzję o przekazaniu dodatkowych środków na szpital Strusia, główny szpital covidowy w regionie, nie mieli oporów przed podjęciem decyzji o zamknięciu szkół, zanim na to zdecydowały się inne miasta, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Nie mieli także oporów przed podniesieniem opłat za SPP czy cen biletów miejskiej komunikacji.

– Bo to właśnie te roztropne decyzje przekładają się dzisiaj na zainteresowanie inwestorów naszym miastem – mówił Jacek Jaśkowiak. – I dają nam takie, a nie inne oceny ratingowe.

Jednak zdaniem prezydenta trudny okres jeszcze przed nami. W Poznaniu nastąpił znaczący wzrost bezrobocia, z poziomu 1,2 do 2,1 proc.i nie jest powiedziane, że to koniec wzrostu, miasto czekają też wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Dlatego poprosił radnych o tak samo dobrą współpracę w tym roku i w nadchodzącym.
– Od naszej odpowiedzialności dziś zależy kształt naszego miasta oraz życie naszych dzieci i wnuków w kolejnych dziesięcioleciach – podsumował prezydent.

Po wystąpieniu prezydenta zostały wręczone wyróżnienia: zaległe odebrały prof. Maria Siemionow i Ilona Dworak-Cousin, którym w ubiegłym roku pandemia przeszkodziła w przyjeździe. Honorową obywatelką Poznania została słynna pływaczka Teresa Zarzeczańska-Różańska. Natomiast tytuły zasłużonych dla miasta Poznania otrzymali: Hieronim Kowalski, Barbara Napieralska, prof. Elżbieta Nowicka i prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych za walkę z pandemia covid-19.

Strona głównaPoznańPoznań: Imieninowa sesja tym razem w Sali Ziemi