Poznań: IMGW ostrzega przed burzami i upałami!

burza
Gorąco, burzowo i wilgotno, a w niedzielę, 28 lipca, nawet 33 stopnie Celsjusza. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem dla pięciu województw, w tym zachodniej Wielkopolski.

Upalny ma być cały weekend: już dziś temperatury w Poznaniu sięgały 31 stopni, na szczęście przelotne deszcze i zachmurzenie nieco złagodziły upał. W sobotę, 27 lipca, ma być podobnie, natomiast w niedzielę, 28 lipca, temperatura może sięgnąć nawet 33 stopni. Synoptycy na ten dzień zapowiadają też burze. Podobnie ma być w poniedziałek, 29 lipca. Dopiero we wtorek nieco się ochłodzi – temperatura nie przekroczy 26 stopni, ma też padać deszcz.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą występować utrudnienia w ruchu drogowym. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas ekstremalnych upałów szczególnie powinny uważać na siebie osoby starsze, dzieci i wszyscy mający kłopoty z krążeniem. Podczas najgorętszych godzin dnia należy ograniczyć czas przebywania na słońcu, pić dużo wody i pamiętać o nakryciu głowy za każdym razem, gdy się wychodzi na zewnątrz.

IMiGW, el