Adam Szłapka

Poznań: Ile zarabia Jacek Kurski? Poseł Adam Szłapka już to wie

Batalia trwała kilka lat, toczyła się także w sądzie i dopiero jego wyrok zmusił TVP do podania wynagrodzeń prezesa i zarządu TVP. Poseł Adam Szłapka poinformował dziś, ile zarabia prezes Jacek Kurski.

Odpowiedź na pytanie o zarobki prezesa Jacka Kurskiego udało się wreszcie otrzymać 19 lutego i wynika z niej, że w ciągu 5 lat prezes TVP zarobił ponad 2,7 mln złotych. Ale wyczytanie tej informacji z odpowiedzi TVP nie było łatwe.
– Odpowiedź jest tak napisana, że trzeba ją było deszyfrować, bo są to teksty typu: “2017 to łączna kwota brutto stanowiąca 10,33 – krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r.” – wyjaśniał poseł. – I tak skonstruowana jest cała odpowiedź.

Po przetłumaczeniu tego na normalny język otrzymujemy:
2020 r.
5,49 – krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
290 121,00 zł
2019 r.
14,36 – krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
758 859,36 zł
2018 r.
15,36 – krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
811 704,72 zł
2017 r.
10,33 – krotność  przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
545 892,60 zł
2016 r.
5,92 – krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
304 078,92 zł

Wynika z tego, że w ciągu 5 lat Jacek Kurski zarobił 2 710 656,60 zł. Ale to nie są wszystkie jego zarobki, jak podkreślił poseł. Bo wcześniej Jacek Kurski był przecież członkiem zarządu TVP, więc także otrzymywał wynagrodzenie. Jakie – nie wiadomo, bo z czasu, kiedy nie był prezesem, TVP wysokości wynagrodzenia nie podała.
– Nadal nie wiemy też, jak wygląda struktura wynagrodzenia Jacka Kurskiego w innych zakresach – zauważył poseł. – Wiemy doskonale, że na przykład Michał Rachoń pracując w TVP dostaje zlecenia z Radia Koszalin. Nie wiemy, ile takich zleceń ma Jacek Kurski. Moim zdaniem to kwota piorunująca i robiąca niesamowite wrażenie, ale to nie wszystko. Na tym nie kończymy, będziemy dalej drążyć, czekamy też na wykonanie wyroku sądu administracyjnego, gdzie dowiemy się, ile zarabiają poszczególni dziennikarze. Bo mamy podejrzenia graniczące z pewnością, że pracownicy TVP też zarabiają takie kwoty. Chyba nie ma w Polsce instytucji, gdzie dysproporcje między zarobkami pupilków władzy a pracowników, którzy pracują tam od lat, są tak duże. Bo myślę, że jest bardzo wielu pracowników TVP, którzy nie mogą pomarzyć nawet o części tej kwoty.

Zdaniem szefa Nowoczesnej dostęp do informacji publicznej jest kluczowym narzędziem kontroli władzy przez obywateli.
– To prawo to nie jest kaprys, to jest fundament – mówił. – Bez wolnych mediów i dostępu do informacji obywatele sa bezbronni, a władza jest bezkarna. Między innymi dlatego na obecnym posiedzeniu Sejmu klub PiS chce przeprowadzić ustawę o nowelizacji kodeksu karnego, która będzie ograniczała dostęp do informacji publicznej. I także dlatego, w trybunale Konstytucyjnym pojawił się wniosek o sprawdzenie konstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ta władza boi się informacji, boi się dostępu dziennikarzy do informacji i boi się dostępu obywateli do informacji.

4 2 votes
Oceń artykuł
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze