Ethno Port

Poznań: Hybrydowy Ethno Port rusza 4 września

Sutari, Fanfara Awantura, Released Sounds Trio, Mehehe, Kapela Timingeriu i Dom Tańca Poznań. Wszyscy wystąpią podczas tegorocznego odsłony festiwalu Ethno Port, który w tym roku będzie miał charakter hybrydowy.

To ten rodzaj festiwalu, który wyjątkowo boleśnie odczuł pandemię koronawirusa, bo to przecież festiwal muzyki świata – i goście z całego świata, z najbardziej egzotycznych zakątków przyjeżdżali, by zagrać i zaśpiewać w Poznaniu, od północnej Norwegii po Iran, Mali czy Brazylię. Dlatego tegoroczny festiwal przejdzie do historii jako wyjątkowy, na co zresztą zwrócili uwagę jego organizatorzy podczas konferencji prasowej. Gości ze świata będzie znacznie mniej, ale organizatorzy wpadli na pomysł, by zaprząc do pracy nowoczesne technologie – w znacznie większym stopniu niż to dotąd miało miejsce.

– To kontakt poprzez sieć z artystami na całym świecie – tłumaczył Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. – Myśmy to wprowadzili w czerwcu i na początku lipca, nazwaliśmy to “Ethno Port z dystansu”. Poprosiliśmy muzyków z różnych stron świata, by nagrali filmy specjalnie dla nas, w których opowiedzieliby, jak u nich jest. Jak jest w Libii, jak jest strasznie w Brazylii.

Wszystkie te filmy będzie można obejrzeć w sobotę w Kinie Pałacowym: nagranie południowokoreańskiego The Sero, Tunezyjczyków tworzących projekt Amine & Hamza, Maija Kauhanen z Finlandii, malijskie Trio Da Kali oraz członków grupy NDIMA z Kongo Brazzaville.
– Mamy nadzieję, że z tymi artystami uda nam się spotkać „na żywo” podczas Ethno Port Poznań 2021 – wyjaśnił Andrzej Maszewski. – Stąd właśnie tytuł tej sekcji: Do zobaczenia niebawem!

Dlatego też tegoroczny festiwal jest nazywany hybrydowym – bo będzie złożony z koncertów w CK Zamek i z wydarzeń w sieci. Trzeba też pamiętać o ograniczeniach na tych koncertach, które się będą odbywały na żywo. Do Sali Wielkiej i na Dziedziniec Zamkowy będzie mogło wejść zaledwie 200 osób i tyle też biletów będzie sprzedawanych na koncerty. A ci, którzy bywają na Ethno Porcie, doskonale wiedzą, że rzadko który koncert przyciąga tylko 200 osób…

Na koncertach będzie można usłyszeć głównie polskich wykonawców: wystąpią Sutari, Fanfara Awantura, Released Sounds Trio, Mehehe, Kapela Timingeriu i Dom Tańca Poznań.

Jacek Hałas, twórca Domu Tańca, zauważył z humorem, że Dom Tańca będzie najbardziej ryzykowną częścią festiwalu – no bo Dom Tańca i pandemia… Ale zapewnił też, że Dom Tańca jest na to przygotowany i do wyboru będą też bezpieczne, zachowujące dystans tańce, a takich w naszej kulturze wcale nie brakuje.

Międzynarodowy charakter wydarzenia zostanie utrzymamy dzięki obecności niemieckiej artystki Elisabeth Seitz oraz koncertu „Białoruś na Ethno Porcie” w ostatni dzień festiwalu. Na ten dzień szczególnie zwróciła uwagę Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UMP. Jej zdaniem każda forma wsparcia dla walczących Białorusinów jest bardzo ważna. Także ta – a może nawet szczególnie ta – przez kulturę. Podczas tego koncertu wystąpią między innymi białoruska wokalistka Nasta Niakrasava, która w swojej twórczości odwołuje się do krajowej muzyki ludowej, duet Alaksandr Porakh i Aleksey Vorsoba grających na akordeonach, a białoruscy i polscy artyści wykonają m.in. utwory i pieśni towarzyszące protestom, w tym białoruską wersję “Murów”.

Program
4.09. piątek
g. 16 | „Białe bzy” – seminarium kompozytorskie
Scena Nowa

g. 18 | Sutari
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

g. 20 | Fanfara Awantura
Sala Wielka, bilety: 25 zł

g. 22 | 20-lecie Domu Tańca –Noiseband / Przodki / Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

g. 1 | Folkowe Jam Session
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 5 zł

5.09. sobota
g. 12 | Ethno-łąka z Pompikiem – warsztaty plastyczne dla dzieci (4-8 lat)
prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
Sala Wystaw, bilety: 10 zł

g. 15 | „Do zobaczenia niebawem!” – projekcja filmów nagranych przez artystów zza granicy
Sala Kinowa, wstęp wolny dla posiadaczy karnetów (120 zł).

g. 18 | Kapela Timingeriu
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

g. 20 | Mehehe
Sala Wielka, bilety: 25 zł

g. 22 | Releasead Sounds Trio
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

g. 23.30 | Klub Festiwalowy
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 5 zł

6.09. niedziela
g. 18 | „Białoruś na Ethno Porcie”
Dziedziniec Zamkowy, wstęp wolny dla posiadaczy karnetów (120 zł)

CK Zamek, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze