wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Hulajnogi z nowymi przepisami

Posiadacze hulajnóg elektrycznych, rolek, wrotek czy deskorolek muszą się dostosować do zmian w Prawie o ruchu drogowym dotyczących ich pojazdów. Weszły w życie 20 maja.

W znowelizowanym Prawie o ruchu drogowym pojawiły się trzy nowe definicje – hulajnogi elektrycznej – tego pojęcia chyba nie trzeba wyjaśniać – urządzenia wspomagającego ruch (np. deskorolki, rolki) i urządzenia transportu osobistego (UTO – np. segway czy deskorolka elektryczna).

“Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h” – czytamy w znowelizowanych przepisach. – “Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Wyjątkowo może poruszać się chodnikiem, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie mu ruchu”.

Osoby kierujące hulajnogą elektryczną w wieku od 10 lat do 18 lat będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Ci, którzy ukończyły 18 lat, nie muszą mieć takiego dokumentu. Dzieci, które nie skończyły 10 lat, nie mogą się poruszać hulajnogą elektryczną po drodze publicznej, nawet pod opieką osoby dorosłej. Mogą to robić w strefie zamieszkania, ale tylko pod opieką osoby dorosłej.

Prawo nakazuje też pozostawienie hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu, które wyznaczy zarządca drogi. Jeśli go nie ma, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko wtedy, gdy: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Zgodnie z definicją w Prawie o ruchu drogowym urządzenie transportu osobistego (UTO) to pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Kierujący UTO musi korzystać z drogi dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, w przypadku braku drogi dla rowerów, ale wtedy musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać mu ruchu.

Osoba korzystająca z rolek, wrotek czy deskorolki będzie mogła poruszać się po drodze dla rowerów bez ograniczenia prędkości. Może tej jechać chodniku i drodze dla pieszych ale wtedy musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym. W korzystaniu z tych urządzeń nie ma ograniczeń wiekowych, nie trzeba też mieć dodatkowych uprawnień.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, z powodu wprowadzenia nowych przepisów w Poznaniu nie przewiduje się zmian w organizacji ruchu – na razie. Prowadzone są jednak analizy sytuacji po zmianie przepisów i jeśli się to okaże konieczne – zmiany zostaną wprowadzone. Na razie Miejski Inżynier Ruchu nie przewiduje zakazów wjazdu hulajnóg w poszczególne obszary miasta lub innych ograniczeń.

Z pewnością jednak zostaną podjęte działania, jeśli chodzi o wyznaczenie miejsc do ich parkowania. Z czasem niewłaściwie zaparkowane hulajnogi będą usuwane tak samo jak niewłaściwie zaparkowane samochody przez straż miejską lub policję. Warto jednak dodać, że zgodnie z porozumieniem podpisanym przez operatorów hulajnóg i władze miasta w sierpniu zeszłego roku, to właśnie operatorzy mają obowiązek kontroli prawidłowości parkowania hulajnóg i usuwania nieprawidłowo zaparkowanych lub uszkodzonych z terenów publicznych.

RB, ZDM

Strona głównaPoznańPoznań: Hulajnogi z nowymi przepisami