Nowa autobusowa linia turystyczna nr 102 fot. Sławek Wąchała

Poznań: Historyczne autobusy i tramwaje wyruszyły na trasy

Helmuty, “stodwójki”, “stopiątki”, a także Ikarusy 260 i 280 oraz słynny “ogórek”, czyli Jelcz PR 110. Zabytkowe autobusy i tramwaje wyruszyły 15 maja na trasy jako linie turystyczne.

Dzięki złagodzeniu pandemicznych obostrzeń możliwe stało się ponowne uruchomienie linii turystycznych, które wyruszyły na trasy 15 maja. W tym roku oprócz dobrze znanych poznaniakom linii turystycznych – tramwajowej nr 0 i autobusowej nr 100, po raz pierwszy uruchomiona zostanie także (pilotażowo) linia autobusowa nr 102. Można nią dojechać do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

– Przejażdżki historycznym taborem MPK Poznań już na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz miasta. Nasi pasażerowie mogą poczuć klimat dawnych czasów, powspominać, a przy okazji zwiedzić Poznań – wyjaśniał Krzysztof Dostatni, wiceprezes ds. operacyjnych MPK Poznań, informując o inauguracji linii w tym roku. – Linią autobusową 100 będzie można dojechać z Dworca PKP Poznań Główny do Nowego Zoo, po drodze zwiedzając Jeżyce i centrum, w soboty “ogórkiem” kursującym na linii 102 dotrzemy z Poznania Głównego do Fortu VII i Muzeum Broni Pancernej. Linia tramwajowa 0 umożliwi natomiast obejrzenie dawnej zajezdni przy Madalińskiego, Jeżyc, śródmieścia, a wybrane kursy dowiozą do Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy Głogowskiej.

Wszyscy, którzy chcą zwiedzić Poznań korzystając z linii turystycznych, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe. Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe obowiązują zarówno na linii nr 0 i 100 oraz na linii nr 102. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem dowolnej linii turystycznej (na tym samym bilecie).

Bilety sprzedawane są (wyłącznie za gotówkę) przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych. Nie obowiązują na pozostałych liniach – poza liniami nr 0, 100 oraz 102.

 

3 4 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze