Poznań: Hałas na Grunwaldzie. „W domu nie da się mieszkać”

Stadion Miejski fot. ZDM
„Skwer Play przy stadionie całkowicie stracił chyba kontakt z rzeczywistością. Koncerty są coraz głośniejsze” – napisał do nas nasz Użytkownik Witold. Jak twierdzi, w domu nawet przy zamkniętych oknach doskonale słychać muzykę.

Mieszkańcy Grunwaldu w tym roku mają naprawdę wyjątkowego pecha – jak nie Plener Promienista, który także urządzał koncerty zbyt głośne zdaniem okolicznych mieszkańców – to Skwer Play przy stadionie. On także daje się we znaki głośną muzyką mimo sporej odległości od zabudowań mieszkalnych. Skwer Play to bowiem przestrzeń koncertowa mieszcząca się za II trybuną stadionu razem ze strefą gastronomiczną i strefą relaksu.

Relaks mają jednak wyłącznie ci, którzy na te koncerty przychodzą. Bo dla okolicznych mieszkańców to koszmar.
„W tej chwili trwa łomot” – napisał do nas pan Witold 30 lipca około godziny 20.00. – „Próby trwały od południa, a według planu ostatni artysta zaczyna o 22:15. W domu nie da się mieszkać. O wyjściu na ogródek w ogóle można zapomnieć. To jest skandal, żeby w środku miasta, w zabudowie osiedlowej robić coś takiego 2-3 razy w tygodniu. Ratunku! Tak się
nie da mieszkać! Tydzień temu to samo, rąbali do nocy! Jutro kolejny koncert. Tak ma być już zawsze? Od połowy wiosny, lato i pół jesieni?”.

Mieszkańcy Grunwaldu przy każdej okazji podkreślają, że nie mają nic przeciwko koncertom jako takim. Ale warunek jest jeden: żeby nie były słyszalne dalej niż powiedzmy 100 metrów od sceny. Tymczasem koncerty ze Skweru Play bardzo dobrze słychać w promieniu co najmniej kilometra.

O nadmiernym hałasie została powiadomiona już straż miejska. I to nie raz.
– Do dyżurnego Straży Miejskiej pierwsze zgłoszenie dotyczące odbywających się głośnych imprez na terenie Skweru Play przy stadionie miejskim wpłynęło 13 czerwca tego roku i do tej pory było ich siedem, w tym jedno zgłoszenie w porze nocnej. Pozostałe zgłoszenia wpłynęły wieczorem, do godziny 22 – wyjaśnia Anna Nowaczyk z biura prasowego Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Strażnicy miejscy kilkakrotnie skontrolowali Skwer Play i nie stwierdzili naruszenia zasad uchwały hałasowej, choć trzeba zwrócić uwagę, że nie dokonują pomiaru poziomu hałasu. Ale przy podjęciu dalszych działań potrzebowaliby współpracy mieszkańców – a takiej na razie nie ma.
– Należy dodać, że od czasu rozpoczęcia działalności artystycznej na Skwerze Play nie ujawniła się osoba pokrzywdzona dobywającym się hałasem, która zadeklarowała gotowość do uczestniczenia w trybie postępowania sądowego, co jest warunkiem niezbędnym do postawienia zarzutu prowadzącemu działalność na podstawie art. 51 Kodeksu Wykroczeń – wyjaśnia Anna Nowaczyk. Strażnicy Miejscy jednak nadal będą mieć na uwadze Skwer Play i reagować na zgłoszenia od mieszkańców – zwłaszcza jeśli będą dotyczyły zakłócania ciszy nocnej.

Podziel się: