jezioro Rusałka

Poznań: Gwiazda Dawida i kwiaty nad Rusałką

Ułożenie gwiazdy Dawida ze zniczy i kwiatów ku czci pamięci Żydów, którzy zginęli podczas budowy tego zbiornika rozpocznie w Poznaniu obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jezioro Rusałka jest sztucznym zbiornikiem powstałym w wyniku katorżniczej pracy Żydów – więzionych i gnanych tutaj codziennie przez okupanta hitlerowskiego – o czym niestety na miejscu nie ma żadnej informacji. Organizatorzy – Łazęga Poznańska – zapraszają wszystkich chętnych 26 stycznia o godzinie 15.00 na uroczystość upamiętniającą te tragicznie wydarzenia. Odbędzie się przy betonowym kręgu tuż za ceglanym przejazdem pod linią kolejową w przeddzień – co ważne – Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uczestnicy ułożą wspólnie gwiazdę Dawida ze zniczy i kwiatów oraz położą tymczasową planszę edukacyjną informującą o okolicznościach powstania tego jeziora, które dzisiaj pełni funkcję pełnego uroku miejsca rekreacji i wypoczynku poznaniaków.

Również 26 stycznia, ale o godzinie 17.00, w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska będzie można wysłuchać prelekcji Jana Kwiatkowskiego poświęconej historii obozów pracy przymusowej dla Żydów na terenie Poznania i Wielkopolski, miejscom wykorzystywania katorżniczej pracy więźniów żydowskich (m.in. budowa zbiornika wodnego jeziora Rusałka), a przede wszystkim przywracaniu pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze