Grób Pański kościół św. Łukasza Ewangelisty osiedle Rusa fot. Sławek Wąchała

Poznań: Groby Pańskie w poznańskich kościołach

To ważny element duchowych przygotowań do Wielkanocy w Polsce. I nie tylko duchowych: wystrój Grobów Pańskich bardzo często nawiązuje do najnowszych wydarzeń w Polsce i na świecie. Jak wyglądają groby w tym roku?

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego wywodzi się z Palestyny. Już w średniowieczu strojono groby w całej Europie, bo to lepiej niż cokolwiek innego przemawiało do wiernych, często niepiśmiennych i niewykształconych, przekazując w ten obrazowy sposób wiedzę o śmierci Chrystusa i przygotowując na jego zmartwychwstanie.

W XVIII wieku tradycja zdobienia Grobów Pańskich w Europie zaczęła zanikać – dziś można się z nią spotkać tylko w południowych Niemczech i Austrii, na Węgrzech i w Polsce. W Polsce ta tradycja jest najbardziej rozwinięta, co ma związek z trudną historią naszego kraju. Przez wiele lat, w czasie zaborów, pierwszej i drugiej wojny światowej czy stanu wojennego dekoracje Grobów Pańskich odzwierciedlały te wydarzenia.

Nie inaczej jest i teraz: w ubiegłym roku kościół oo. zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie przedstawił pandemiczny Grób Pański: Chrystus leżał na szpitalnym łóżku obok dwóch innych pacjentów, a wokół były porozrzucane lekarskie rękawiczki i maseczki.

Jak w tym roku wyglądają poznańskie Groby Pańskie? Zobaczcie zdjęcia Sławka Wąchały.

3.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze