Góra Trolla

Poznań: „Góra Trolla” na ostatni dzień Jarmarku Świętojańskiego

Jeśli komuś się wydaje, że mocne uderzenie wymyślono dopiero w XX wieku – powinien się wybrać dziś na Stary Rynek i posłuchać „Góry Trolla”, zespołu muzyki dawnej. Od razu zmieni zdanie.

„Góra Trolla” powstała w 2008 roku w Trójmieście. Zespół wykonuje utwory z okresu średniowiecza i renesansu, głównie z Europy Zachodniej i w jej ówczesnych językach: po łacinie, staronorwesku, staroszwedzku, starooksytańsku i średnio-wysoko-niemiecku – a także po polsku. Grają na instrumentach z epoki: zobaczymy tu szałamaję, dudy, davul, bodhran, mandolę, lirę korbową, a nawet buzuki.

Oczywiście najważniejsze jednak jest, jak grają – i tu okazuje się, że za pomocą średniowiecznych instrumentów można wyrazić to, na co niejeden rockman potrzebuje całej szafy głośników, nie wspominając o innym sprzęcie. „Góra Trolla” obywa się bez tego arsenału, grając żywą, rytmiczną, a chwilami naprawdę mocną i zadziwiająco współczesną muzykę. I to grając doskonale.

Nic dziwnego, że już pierwsze minuty ich występu przyciągnęły sporo widzów – co jak co, ale dobry koncert poznaniacy rozpoznają bezbłędnie, nawet jeśli się nie odbywa na scenie, a przy Wadze. Jak się okazuje, dobrej muzyce nagłośnienie nie jest potrzebne.

Zespół w swoich stylizowanych strojach idealnie wpisał się w sąsiedztwo renesansowego przecież Ratusza. Kto nie wierzy – może go jeszcze posłuchać do godziny 18.00.

el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze