Po raz kolejny ktoś przewrócił rzeźbę Golema, której autorem jest słynny czeski rzeźbiarz David Černý. To już trzecie uszkodzenie słynnej rzeźby.

Pomnik Golema został odsłonięty w maju 2010 roku i od początku budził mnóstwo emocji – najpierw z powodu miejsca, w którym ma stanąć. Dość długo czekał na przenosiny do ostatecznej lokalizacji, bo korowody z dokumentami pozwalającymi na ustawienie pomnika w wyznaczonym miejscu trwały ładnych kilka miesięcy.

Pomnik postał zaledwie rok – i w czerwcu 2011 roku ktoś odciął mu przedramię, a konkretnie sześć elementów jednego z przedramion. Ponownie Golem został uszkodzony w sierpniu 2012 roku, kiedy to całą rzeźbę oderwano od podstawy i przewrócono na bruk, co spowodowało duże uszkodzenia dzieła sztuki.

Władze miasta obiecywały wówczas montaż systemu monitorującego okolice posągu, by więcej taka sytuacja już nie miała miejsca. Smaczku sprawie dodaje fakt, że po sąsiedzku mieści się Komisariat Policji Stare Miasto. Najwyraźniej wandali nie odstraszyło ani sąsiedztwo policji, ani kamery, ani waga rzeźby. Golem znów, jak kilka lat temu, został oderwany od podłoża.

el

Podziel się: