Poznań: Givebox Piątkowo – oficjalne otwarcie!

Givebox Piątkowo fot. Givebox Piątkowo
Poznaniowi przybyło kolejne miejsce, w którym można zostawiać niepotrzebne, ale dobre rzeczy i dzielić się nimi z innymi. To Givebox Piątkowo, który dziś otwiera swoje podwoje przy Piątkowskim Centrum Kultury „Dąbrówka”.

Givebox Piątkowo to miejsce do lokalnej wymiany dóbr w Poznaniu i okolicach. Można do niej przynosić rzeczy nowe, używane, niezniszczone – takie które nam są już niepotrzebne, ale komuś jeszcze mogą się przydać, bo taka jest idea tego miejsca: powstało w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców – niemarnowania zasobów, chęci dzielenia się z innymi, a czasem zwyczajnej niechęci wyrzucania sprawnych, ale już niepotrzebnych, choć używanych rzeczy.

Nieformalna grupa mieszkańców Piątkowa otrzymała dofinansowanie z CIL Regranting (Działamy Razem) na realizację pomysłu. Do momentu otwarcia Givebox Piątkowo grupa organizowała spotkania informacyjno-promocyjne, tzw. wymianki przedmiotów używanych i promowała ideę wśród mieszkańców dzielnicy. Teraz będą dysponować stałym i stacjonarnym miejscem, które zostało udostępnione dzięki uprzejmości Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Piątkowskim Centrum Kultury, a konkretnie przy południowej ścianie wieżowca Chrobrego 26.

„Wiemy, że szafa jest bardzo potrzebna w naszym rejonie i wiele osób bardzo chce z niej korzystać, dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o przynoszenie symbolicznej ilości rzeczy, a nie pełnym siatek” – napisali organizatorzy w zaproszeniu na dzisiejsze otwarcie. – „Pamiętajcie również proszę o rozłożeniu przyniesionych przedmiotów na półkach lub rozwieszeniu ubrań na wieszakach. Im lepiej będą się one prezentować, tym szybciej znajdą nowy dom i tym samym stworzą miejsce na kolejne rzeczy”…

Szafa będzie otwarta 24 godziny na dobę i każdy będzie mógł z niej skorzystać. Oficjalne otwarcie zaplanowano na dziś, między godzinami 10.00 a 14.00. Organizatorzy przypominają też przybyłym, że nadal panuje pandemia, w związku z tym proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa – stosowanie odpowiedniej higieny, korzystanie z maseczek oraz utrzymywanie dystansu. Na stoisku przy szafie będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk i rękawiczki.

Wspierającymi pomysł byli również Givebox Poznań (Anna Kaczmarek), Rada Osiedla Piątkowo, CIL Piątkowo Wschód, Wiesława Czerpińska oraz kawiarnia Małe Fusy.

el