Krajkowo Rezerwat Przyrody fot. Sławek Wąchała

Poznań: Geofizyka Toruń do Aquanetu: “Wiele nieprawdziwych informacji”

“Badania geofizyczne w gminie Mosina i okolicy są bezpieczne i zgodne z prawem” – zapewnia firma. – “Apelujemy do przedstawicieli spółki Aquanet o zaprzestanie kampanii dezinformującej opinię publiczną”.

Spór o to, czy badania mające na celu poszukiwanie gazu i ropy naftowej na terenie strefy ochrony pośredniej ujęcia wody pitnej są szkodliwe dla ujęcia czy nie – nabiera rumieńców. W przesłanym oświadczeniu Geofizyki Toruń rzecznik prasowy, Maciej Stawinoga, zaapelował do Aquanetu, by firma przestała rozpowszechniać nieprawdziwe informacje.

Oto treść oświadczenia:

“Na terenie gminy Mosina i gmin sąsiednich Geofizyka Toruń prowadzi badania geofizyczne na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W ciągu ostatnich kilku tygodni przedstawiciele spółki Aquanet uporczywie rozpowszechniali w mediach wiele nieprawdziwych informacji dotyczących celu i przebiegu naszych prac. W związku z tym oświadczamy:

• Badania realizowane są na podstawie wszystkich wymaganych zgód i decyzji, w tym Ministra Klimatu i Środowiska oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Są również zgodne z Rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. A zatem, wbrew temu, co twierdzą przedstawiciele spółki Aquanet, prowadzone badania są całkowicie legalne.

• Prace geofizyczne mają charakter prac rozpoznawczych i ich celem jest lepsze poznanie budowy geologicznej tej części Wielkopolski. Aby pozyskać pełną wiedzę na jej temat, konieczne jest przeprowadzenie badań na terenie obejmującym ok. 280 km kwadratowych (prawie 26 tys. działek).

• Prowadzone badania nie stwarzają ryzyka dla środowiska naturalnego. W szczególności nie mają i nie będą mieć negatywnych skutków dla ujęcia Mosina-Krajkowo – ani dla jego funkcjonowania, ani dla jakości zasobów wody.
• Badania nie są prowadzone na terenie ochrony bezpośredniej ujęcia wody Mosina-Krajkowo. Właścicielem tego terenu jest Aquanet, i – zgodnie z przepisami oraz ustaleniami pomiędzy spółkami Geofizyka Toruń i Aquanet z 22 czerwca 2021 roku – teren ten został wyłączony z badań.

• Natomiast zgodnie z przepisami mamy prawo prowadzić badania na terenie ochrony pośredniej ujęcia. Mamy też zgody właścicieli nieruchomości znajdujących się na tym obszarze. Aquanet nie ma prawa do zatwierdzania czy odmowy zgody na prowadzenie tego typu badań w strefie ochrony pośredniej ujęcia wody, ponieważ nie jest właścicielem tego terenu.

• Nie prowadzimy żadnych wierceń na terenie prowadzonych badań. Jeszcze raz podkreślamy, że prowadzone prace nie mają żadnego wpływu na stan i jakość wody. Prowadzone badania są nieinwazyjne, nie stwarzają zagrożenia dla ujęcia wody, jego funkcjonowania, ani zgromadzonych tam zasobów wody.
• W głąb ziemi wysyłana jest fala akustyczna odbierana następnie przez rozłożone na powierzchni ziemi czujniki. Tego typu badania prowadzimy na terenie Wielkopolski i całej zachodniej Polski już od ponad 50 lat. Można to porównać do wielkoskalowego badania USG.

• Ważące 650 gram czujniki rejestrujące odbitą falę mają formę szpilki wbijanej w ziemię na głębokość 8 cm. Są rozkładane w odstępach ok. 50 metrów. W ramach prac prowadzonych na terenie gmin Mosina i sąsiednich wykorzystuje się ponad 22,5 tysiąca takich czujników. W załączeniu do niniejszego oświadczenia znajdą Państwo zdjęcie takiego czujnika.

• Sześć takich czujników (z ponad 22 tysięcy) zostało rozłożonych wskutek ludzkiego błędu na obrzeżu strefy ochrony bezpośredniej. Powodem pomyłki było niekompletne ogrodzenie i brak oznakowania strefy ochrony bezpośredniej, za co odpowiada zarządca tego terenu, spółka Aquanet. Za nasz błąd przeprosiliśmy. Rozłożenie sześciu czujników nie stanowiło najmniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa ujęcia wody.

• Spółka Aquanet jest w posiadaniu powyższych informacji. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w publicznych wystąpieniach jej przedstawicieli.

Apelujemy do przedstawicieli spółki Aquanet o zaprzestanie kampanii dezinformującej opinię publiczną. Przedstawicieli mediów prosimy o rzetelne relacjonowanie tematu w oparciu o sprawdzone informacje uzyskane od każdej ze stron zaangażowanych w opisywaną sprawę. Jesteśmy gotowi do udzielenia wyczerpujących informacji na wszelkie pytania dziennikarzy dotyczące tej sprawy.

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze