Poznań: Gdzie wolno ustawić namiot?

Oczywiście na polu namiotowym. Ale pytanie wcale nie jest tak oczywiste, jakby się wydawało. Bo ostatnio w Poznaniu można znaleźć sporo namiotów rozstawionych gdzie popadnie: w parkach, nad Wartą i nad Rusałką. Czy to zgodne z prawem?

Takie pytanie zadał nam nasz Użytkownik Jacek, przysyłając zdjęcie namiotów rozstawionych w parku Marcinkowskiego.
“To ostatnio jakaś plaga” – napisał. – “Byłem na spacerze nad Rusałką i tam też zauważyłem namiot, chociaż okolica plaży to przecież nie jest pole namiotowe. Regularnie widuję namioty nad Wartą, ukryte między drzewami poniżej ulicy Serafitek. Czy coś się zmieniło w przepisach i ja jestem nie na bieżąco? Mnie uczono, że rozstawianie namiotów poza miejscami do tego wyznaczonymi nie jest zgodne z prawem”.

Jak informuje Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania, przepisy się nie zmieniły. Nadal
– Oczywiście, że nie jest to legalne – wyjaśnia. – Zdjęcie z parku Marcinkowskiego przedstawia namioty podróżnych, w drodze z koncertów Woodstock 2019. Po naszej interwencji sprawą biwakujących musiała zająć się policja (były tam osoby poszukiwane). Namioty szybko zwinięto.

Straż miejska zwraca także uwagę na namioty rozstawiane nad Rusałka i Strzeszynkiem. Często, choć wyglądają na mieszkalne, są to namioty rozstawione z okazji jakiejś akcji, czasami rozstawiają je wędkarze lub plażowicze dla ochrony przed słońcem.
– Ale nie tylko – podkreśla rzecznik. – Tutaj współpracujemy z leśniczym ZLP i wspólnie doprowadzamy do zwinięcia namiotów.

Rzecznik zwraca uwagę, że zakaz biwakowania poza strefą do tego wyznaczoną to nie jest czyjeś widzimisię, tylko decyzja podjęta z bardzo konkretnych powodów.
– Biwak pod namiotem generuje wiele innych spraw, od śmieci bytowych, grilla i ogniska aż po załatwianie potrzeb fizjologicznych – wyjaśnia. – Teren, na którym ma być takie obozowisko, musi spełniać określone wymogi, a tego nie ma ani w lasach Poznania, ani w parkach. Inaczej jest na części terenów nadwarciańskich. Tam ta infrastruktura w większości jest, ale jest też regulamin, który nie przewiduje takiej formy spędzania czasu. Reasumując: biwakowiczów zapraszamy na pole namiotowe.

A pola namiotowe w Poznaniu można znaleźć nad Maltą przy ul. Krańcowej i jeziorem Kierskim przy ul. Wilków Morskich.

Lilia Łada

Daj znać innym

2
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Krzysztof Górawski
Gość
Krzysztof Górawski

w panstwie policyjny pozwolenia na wszystko i wszedzie

Adam Bimbas
Gość
Adam Bimbas

Państwo postkomunistyczne, zabrania postawić namiotu bo obywatel syfu narobić może, jak wyjaśnia niezastąpiony Piwecki – aż nie do wyobrażenia, żeby karać za zaśmiecanie albo zasrywanie terenu, tylko uniemożliwić rozbicie namiotu. Patrzcie mili państwo, nad Wartą nikt nie biwakuje a syf większy niż po Woodstocku :O