urząd miasta z flagą ukraińską fot. UMP

Gdzie Ukraińcy mogą znaleźć pomoc?

Punkt wsparcia, skrzynka mailowa, na którą można wysyłać pytania i miejskie call center z językiem ukraińskim. Władze miasta wspólnie z władzami powiatu i województwa uruchomiły program pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Osoby z Ukrainy, które potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się do miejskiego punktu wsparcia cudzoziemców, Poznańskiego Ośrodka Integracji POINT, który działa przy Półwiejskiej 17/27 pn.-śr. godz. 14-20, czw.-pt.w godz. 9-15. Można tam także zadzwonić: 503 979 758 i szukać informacji na stronie http://migrant.poznan.pl/uk/. POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy).

Cały czas czynna jest też infolinia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM): 22 490 20 44, codziennie od poniedziałku do piątku od 9 do 17. Działa również miejskie call center – Biuro Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20), połączenia telefoniczne obsługiwane są także w języku ukraińskim. Urząd miasta uruchomił specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl i we współpracy z Radą Miasta planuje kolejne działania.

– Mam nadzieję, że po doświadczeniach II wojny światowej, Europa i świat odpowiedzą zdecydowanymi działaniami na atak Rosji na Ukrainę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mamy do czynienia z wojną, gdzie agresorem jest Putin i tak należy go traktować. Liczę też, że społeczność międzynarodowa zadba o to, by tak jak zbrodniarze hitlerowscy miał swoją Norymbergę i tak jak oni odpowiedział za swoje zbrodnie.

Miasto apeluje do wszystkich osób znających język ukraiński, by zgłaszały się jako wolontariusze do pomocy przy opiece nad uchodźcami. Te działania, tak jak organizacji pozarządowych, koordynuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Źródło: UMP