Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Garbary stare i nowe, czyli niezwykła wystawa w… bramie

Prawie 50 prac, zdjęcia (starych i nowych) Garbar z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesne, będzie można od 6 września oglądać w Galerii w Bramie – oczywiście przy Garbarach. To oddolna inicjatywa mieszkańców i przedsiębiorców z tego fyrtla.

Na Garbarach funkcjonuje Zaułek Rzemiosła, w ramach którego działają unikatowe dziś pracownie: malarstwa, introligatorska, zegarmistrzowska czy fotografii. To także płaszczyzna wymiany poglądów na temat zmian na tej ważnej staromiejskiej ulicy. Ze spotkań zrodziła się idea galerii i grupa osób, których łączą Garbary. Razem z przewodnikiem udało się zorganizować fotograficzny spacer oraz warsztaty dotyczące fotografowania architektury.

– Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowaliśmy się, dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych, przygotować kolejne spotkania. Ich efektem jest 28 wyselekcjonowanych zdjęć pokazujących fyrtel w często zaskakujących ujęciach – mówi Marcin Muth, inicjator przedsięwzięcia, właściciel Manufaktury Obrazów w Zaułku Rzemiosła.

Autorami prac są zarówno doświadczeni fotografowie jak i amatorzy, którzy pod okiem zawodowców wychwytywali te szczegóły, które inspirują i cieszą oko. Na wystawę składają się także stare fotografie z archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biblioteki Uniwersyteckiej z XIX i początku XX wieku, m.in. Romana Ulatowskiego oraz reprodukcje starych kart pocztowych.

Przedsięwzięcie wspiera Rada Starego Miasta, zaangażowana w procesy rewitalizacyjne.
– Takie inicjatywy jak Galeria w Bramie, skupiające coraz większą grupę osób pokazują, że rewitalizacja nie jest tylko martwym pojęciem czy pomysłem zmian wychodzącym ze strony urzędników, a opiera się na oddolnych działaniach – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Starego Miasta. – Mamy nadzieję, ze władze miasta po pierwszych dobrych zmianach, takich jak donice z zielenią, znajdą środki na kolejne wyczekiwane inwestycje związane zarówno z rozwojem Zaułku Rzemiosła jak i remontami komunalnych kamienic.

Wystawa “Garbary dawniej i dziś” to pierwsze wydarzenie w Galerii w Bramie. Organizatorzy zapraszają już teraz na kolejne jak m.in. spacer z przewodnikiem Maksymem Kempskim z Traktu Cesarsko – Królewskiego, podczas którego będzie można poznać ciekawe i mało znane informacje, które zapisane są w architekturze i urbanistyce tej ulicy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 6 września o godzinie 16:00 w Galerii w Bramie, Garbary 47. Wstęp wolny z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

ROSM, el

Strona głównaKulturaPoznań: Garbary stare i nowe, czyli niezwykła wystawa w... bramie