Poznań: Galeria Pix.House zaprasza do… Archiwum Społecznego

Lipiec i sierpień to dobry czas na przejrzenie swoich prywatnych, fotograficznych archiwów. Wszyscy ci, którzy przy tej okazji znajdą stare zdjęcia, z którymi nie wiedzą, co zrobić – mogą przekazać je do Archiwum Społecznego, które prowadzi Fundacja Pix.House.

Archiwum Społeczne to archiwum, które zostało utworzone oddolnie, w wyniku działalności społecznej i najczęściej jest prowadzone przez organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), instytucje samorządowe (np. biblioteki). Ma na celu gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizację i udostępnianie materiałów archiwalnych (dokumentów, fotografii, nagrań audio i wideo), które tworzą niepaństwowy zasób archiwalny.

Jednym z założeń Fundacji Pix.House jest rozwijanie oraz upowszechnianie Archiwum Społecznego. Pomysłodawcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa fotografia dokumentalna w poczuciu sympatii dla miejsca, z którego pochodzimy i przywiązania do ludzi, którzy nas poprzedzili.
– Powszechnie zbiory fotografii są w posiadaniu prywatnych osób, które nie bardzo wiedzą, co z nimi zrobić i jaka jest ich niematerialna wartość. Zapraszamy do podzielenia się rodzinnymi, fotograficznymi pamiątkami – podkreślają Adrian Wykrota i Mariusz Forecki, właściciele fundacji.

W tym momencie organizatorzy Archiwum Społecznego poszukują zdjęcia z Wielkopolski lub znalezione na jej terenie.

Otrzymane zdjęcia będą w ramach Archiwum Społecznego analizowane, selekcjonowane, skanowane, skupowane i opisywane. Powstały zbiór będzie oczywiście wykorzystany przy tworzeniu wystaw lub prezentacji tematycznych. Zdjęcia z opisami i adnotacją o autorze zbioru znajdą się na stronie Pix.House.

Jak dołączyć do Archiwum Społecznego – trzy wskazówki:
1. Kontakt z Fundacją Pix.House, aby orientacyjnie ustalić, ile czasu zabierze obejrzenie, ocena lub skanowanie archiwów. Osoba odpowiedzialna za kontakty w sprawie archiwum: Mariusz Forecki, tel. 601700111, Adrian Wykrota tel. 607290671

2. Wizyta w Pix.House z fotografiami. Warto zabrać podręczną pamięć USB do zapisania cyfrowego formatu zdjęć. Archiwa skanowane są bezpłatnie.

3. Podpisanie umowy zgodę na przechowywanie zeskanowanych i opisanych fotografii w Archiwum oraz na udostępnianie ich cyfrowej wersji. W przypadku chęci sprzedaży zdjęć dokonana jest wycena i podpisana umowa.

Dotychczasowe zebrane zdjęcia można zobaczyć na stronie fundacji w zakładce Archiwum Społeczne.

Pix.House, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze