Poznań: Fyrtle Festiwal zaprasza! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

KontenerART - Ta słynna sobota 15 maja fot. Sławek Wąchała

Koncerty, pikniki sąsiedzkie, spacery po fyrtlach, a także mural na drodze. 24 czerwca w Poznaniu rozpocznie się Fyrtle Festiwal i potrwa do 3 lipca. Będzie to festiwal poznańskiej tożsamości lokalnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę, którą warto poznać – i temu poznaniu ma właśnie służyć Fyrtle Festiwal.

„Świętowanie będzie trwało także nad Wartostradą, która łączy fyrtle” – zapowiadają miejscy urzędnicy. – „Na Ratajach, przy moście Rocha namalowany zostanie pierwszy w Polsce „drogal”, czyli mural na drodze – „Miara Poznania”. Będzie on przedstawiać ogromną linijkę, która zmierzy elementy z wszystkich 42 poznańskich osiedli. Inauguracja muralu w sobotę, 25 czerwca. Tego samego dnia, na placu Kolegiackim, w miejscu dawnej Kolegiaty, śniadaniem rozpocznie się piknik z historią w tle.

26 czerwca na Madalinie na Wildzie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill, podczas której w konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych. W Jury zasiądzie między innymi Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, a całość uświetni koncert zespołu Fanfara Awantura.

2 lipca przypada Święto Fyrtli, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Ogród!”, a które będą obchodzone na trzech osiedlach: Śródce, Wildzie i Kwiatowym. Na wildeckim ROD „Mazurek” prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który Miasto zakłada wspólnie z Malta Festival Poznań. Działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie uprawiać tu ziemię, kultywować swoje roślinne zwyczaje i tworzyć wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie „Wielokulturowy piknik na RODos” będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów.

Z kolei w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa na Śródce, niedaleko Bramy Poznania – odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu „Rzeka Żywa”. Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym uroczystym powitaniem nowego, roślinnego muralu przy Osiedlowym Domu Kultury „Stokrotka”.

Wydarzenia realizowane są przez Miasto Poznań wraz z partnerami, w tym m.in. Estradą Poznańską, Poznańskim Centrum Dziedzictwa, Wartą Poznań, Malta Festival Poznań, Domem Kultury „Stokrotka”, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Centrami Inicjatyw Lokalnych oraz Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie Fyrtle Festiwal.