Poznań: Firma wywiozła śmieci do lasu, zamiast na wysypisko. Skończyło się pokaźnym mandatem

śmieci przy Majakowskiego fot. SMMP

Straż miejska otrzymała informację, że na skraju lasu przy ul. Majakowskiego w trzech miejscach ktoś wyrzucił worki z odpadami. Część była rozerwana, a wydostające się śmieci wiatr roznosił po lesie.

Osoba, która dyżurnemu straży zgłosiła wysypiska, podała ich lokalizację. Strażnik rejonowy Referatu Nowe Miasto udał się tam i w trzech różnych miejscach znalazł bardzo podobne śmieci. Po przejrzeniu odpadów ustalił, że wszystkie trzy wysypiska pochodzą z tego samego źródła, czyli z zakładu usługowego branży fryzjerskiej.

Po sprawdzeniu, jakie umowy o wywóz śmieci mają podpisane okoliczne zakłady okazało się, że jeden z nich niedawno zlecił wywóz nadwyżki powstałych śmieci firmie, która ogłaszała się w internecie jako wywożąca odpady.

„Niestety, to byli oszuści, którzy za odbiór odpadów wzięli pieniądze, a śmieci wyrzucili do lasu” – podsumowują strażnicy. – „Właściwego sprawcę zanieczyszczenia lasu wezwano do siedziby Straży Miejskiej. Mężczyzna został ukarany mandatami na łączną kwotę 1200 zł. Wysypiska uporządkował, a zebrane śmieci przekazał odpłatnie do wysypiska odpadów w Swarzędzu”.

Przy okazji tej strażnicy zwrócili uwagę na statystyki dzikich wysypisk śmieci, które określili jako „zatrważające”. Mieszkańcy w tym roku przekazali strażnikom 3639 zgłoszeń, z tego 2004 dotyczyły zanieczyszczonych nieruchomości (podwórza, drogi, działki niezamieszkane), 170 gospodarki odpadami komunalnymi (pojemniki na odpady), 150 – wysypisk śmieci, 42 – zanieczyszczonych cieków.

Tylko do końca maja strażnicy ukarali 203 osoby, które zaśmieciły miejsca publiczne, 281 osób odpowiedzialnych z utrzymanie czystości, wykryli 281 nielegalnych wysypisk odpadów, przekazali 3095 zaleceń i uwag porządkowych instytucjom komunalnym i 469 razy zlecili Pogotowiu Czystości usunięcie odpadów z dróg miejskich.

Podziel się: