Poznań: Festiwal Malta dziś obchodzi 30 urodziny!

Malta Festival Poznań
Dokładnie 30 lat temu, 11 czerwca 1991 roku, rozpoczęła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”! Z tej okazji ekipa festiwalu zaprasza na urodziny – niestety, z powodu pandemii wirtualne.

Jeszcze kilka miesięcy temu z wypiekami na twarzach i pełni euforii planowaliśmy czerwcowe niespodzianki z okazji jubileuszu festiwalu – mówi Michał Merczyński, dyrektor Malty. – W planach były wielkie powroty ulubionych artystów publiczności Malty i premierowe projekty. Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość, a także plany na urodzinową edycję festiwalu. Dziś zapraszamy was na wirtualne urodziny Malty i życzymy przede wszystkim, byśmy jak najszybciej mogli znów spotkać się na pl. Wolności.

Festiwal planował w tym roku maltańskie przyjęcie urodzinowe, ale z powodu pandemii zostało przełożone na przyszły rok. Dyrektor Merczyński obiecuje tort, bo przecież publiczność maltańska i Malta na to zasługują.

Tymczasem warto sobie przypomnieć, jak wyglądała Malta w 1991 roku. Dziś to 10-dniowe święto sztuki, setki wydarzeń w dziesiątkach lokalizacji przygotowane przez artystów z całego świata. Jednak w 1991 roku zaczęło się skromniej: 6 zespołów teatralnych zaprezentowało 8 widowisk – 3 w salach teatralnych, 5 – na łąkach nad jeziorem Maltańskim i na Starym Rynku. Teatr Ósmego Dnia, który właśnie powrócił z wymuszonej emigracji, zagrał plenerowy spektakl Mięso. Do Poznania przyjechali też Teatro Nucleo i Teatro Tascabile z Włoch oraz hiszpański La Burbuja Teatro.

W historii festiwalu jest wiele ważnych momentów, które do dziś wspominają zarówno organizatorzy, jak i widzowie. Jednym z nich jest kultowy już spektakl Le Péplum francuskiej grupy Royal de Luxe, który odbył się w 1996 roku nad Jeziorem Maltańskim. O godzinie 20:00 Malta zaprasza na pokaz rejestracji tego wydarzenia! Będzie to jednorazowa transmisja, która odbędzie się na naszym kanale YouTube.

Peplum to skrótowa nazwa filmowej superprodukcji hollywoodzkiej ukazującej świat antyczny. Artyści zawładnęli kilkoma hektarami terenu nad Jeziorem Maltańskim, stawiając tam m.in. modele egipskich miast, piramidy, sfinksa, greckie i rzymskie galery. Podczas spektaklu Le Péplum były rozpylane w tłum widzów zapachy charakterystyczne dla miejsc, w których rozgrywała się akcja, Kleopatra i Faraon kąpali się w mleku, zostały rozegrane bitwy lądowe i morskie, a gigantyczne stopy rzymskiego żołdaka zgniotły egipskie miasto. Fantazja została urealniona, rzeczywistość przekształcona, a obraz hollywoodzkiej superprodukcji zamienił się w typowy dla widowisk Royal de Luxe „obiekt surrealistyczny”.

Z maltańskimi urodzinami zbiegła się inicjatywa Compagnii Pippo Delbono – na początku czerwca do sieci trafiły cztery rejestracje spektakli włoskiego reżysera. Dzięki współpracy z wieloma festiwalami i instytucjami z całego świata – w tym z festiwalem Malta – spektakle można oglądać z napisami w językach: włoskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim i polskim. Organizatorzy podkreślają, że projekt będzie się rozrastać zarówno o nowe spektakle, jak i tłumaczenia w kolejnych językach.

Pippo Delbono występował na Malcie wielokrotnie, zawsze gorąco przyjmowany przez poznańską publiczność. W projekcie Pippo Delbono Videos znajdują się dwa spektakle, które pokazywaliśmy na maltańskiej scenie i do których napisy stworzyli maltańscy tłumacze: Questo buio feroce [Ten okrutny mrok] w 2008 roku i Dopo la battaglia [After the Battle] w 2011 roku.

Nagrania maltańskich spektakli są dostępne do końca czerwca na kanale YT festiwalu.

Malta Festival, el

Podziel się: