smog fot. L. Łada

Poznań. Fatalna jakość powietrza!

Stężenie pyłu PM 10 nad Poznaniem wynosi dziś 51 µg/m sześć. To drugi dzień z przekroczonym poziomem stężenia, dlatego w mieście obowiązuje zakaz palenia w piecach tam, gdzie jest inny, bardziej przyjazny środowisku, system ogrzewania.

Jak podaje miejska usługa Atmosfera dla Poznania jakość powietrza jest dziś bardzo zła. „Zalecane jest unikanie wychodzenia na zewnątrz dla małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych” – informują urzędnicy.

Jak natomiast podaje Airly.pl, poziom PM 2.5 wynosi 51μg/m sześć., co stanowi 204 proc., a poziom PM 10 to 59μg/m sześć., co stanowi 117 proc. normy i jest jeszcze gorszym wynikiem niż ten podany przez miasto.

Przed złą jakością powietrza ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

„W związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) odbiorcy w części woj. pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i podkarpackiego otrzymali #AlertRCB”.

W mieście obowiązuje więc zakaz palenia w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych lub typu „koza” oraz kotłach węglowych, które nie spełniają wymagań Ekoprojektu we wszystkich tych budynkach, w których funkcjonuje alternatywny sposób ogrzewania, bardziej przyjazny środowisku, czyli ogrzewanie z miejskiej sieci, elektryczne, gazowe lub OZE.

Jutro sytuacja ma się już poprawić – prognozowane stężenie pyłu PM 10 dla Poznania ma wynieść 42 μg/m sześć.

Źródło: UMP, RCB