ITPOK spalarnia fot. UMP

Poznań: Energia elektryczna z odpadów dla… poznańskich autobusów?

Miasto Poznań podpisało umowę na opracowanie koncepcji budowy sieci do przesyłania energii wytworzonej w spalarni odpadów do Term Maltańskich i MPK. Prąd powstały w ITPOK będzie zasilał poznańskie autobusy – i termy.

Powstała koncepcja ma określić możliwości przesyłania energii elektrycznej z ITPOK i zasilania z niej wybranych obiektów miejskich. Tego typu rozwiązanie to doskonały przykład wykorzystania źródeł odnawialnych, który pomoże poprawić bezpieczeństwo energetyczne. A sama sieć elektroenergetyczna będzie prowadziła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych do Term Maltańskich i zajezdni MPK Poznań na ul. Warszawskiej. Realizację umowy będzie koordynował Oddział Miejskiego Energetyka.

Koncepcja wpisuje się w nową strategię Unii Europejskiej dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego. To inicjatywa zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Ideą tej strategii w przypadku Poznania będzie możliwość wykorzystania odpadów do produkcji energii elektrycznej, która będzie wykorzystana do zasilania obiektów miejskich.

Dzięki realizacji wielowariantowej koncepcji określone zostaną warunki pracy sieci kablowych na wyznaczonych odcinkach, które pozwolą wykorzystać potencjał ITPOK i w sposób bezpośredni zasilać wybrane obiekty miejskie. Powinno to przynieść wymierne korzyści ekonomiczne, a przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo zasilania.

UMP, el

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze