elektroniczna tablica fot. ZDM

Poznań: Elektroniczne tablice na Ławicy i Kwiatowym. Żeby kierowcy jechali wolniej

Informują kierowców, z jaką jadą prędkością i czy muszą zdjąć nogę z gazu. To jeden z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego: Dzieciaki bystrzaki Kwiatowego, Ławicy i Górczyna. Dzięki temu na obu osiedlach jest bezpieczniej.

Taki był właśnie cel projektu: zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a szczególnie najmłodszych pieszych. Jak zauważają autorzy projektu do PBO, takie rozwiązanie ma psychologiczny wpływ na prowadzących samochody, którzy zaczynają zwalniać. “Statystyki potwierdzają skuteczność tego rozwiązania i jego działanie psychologiczne – kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają, jadą ostrożniej nie tracąc przy tym pieniędzy na mandaty! A dzieci będą bezpieczniejsze na drodze” – można przeczytać w opisie wniosku.

Po dwie pary tablic z miernikami prędkości już zostało zamontowanych na ul. Malwowej (w okolicy skrzyżowania z ul. Żonkilową) oraz na ul. Złotowskiej (w pobliżu ul. Miastkowskiej). Będą wyświetlały informacje o prędkości nadjeżdżającego samochodu – jeśli będzie przepisowa, a w razie przekroczenia norm wyświetlony zostanie komunikat o konieczności wolniejszej jazdy (już bez wskazania zmierzonej prędkości).

Koszt realizacji tego projektu PBO to 54 tysiące złotych. Tablice, po kalibracji, mają zostać uruchomione jeszcze w czasie wakacji.

ZDM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze