Poznań: Dzikie wysypisko śmieci zlikwidowane dzięki fotopułapce

Straż Miejska fot. Sławek Wąchała

Została zamontowana przy płocie ROD im. K. Marcinkowskiego i okazała się nieocenioną pomocą nie tylko w złapaniu tych, którzy nielegalnie wyrzucali tu śmieci, ale poprawie przepływu informacji między zarządem ROD i radą osiedla.

Wszystko zaczęło się od inicjatywy Rady Osiedla Krzyżowniki – Smochowice, bo to na jej terenie mieści się ten ROD. Przedstawiciele rady poprosili straż miejską o zamontowaniu fotopułapki przy płocie ogrodu, bo właśnie tam ktoś od dłuższego czasu nielegalnie wywoził odpady zielone. Ciągle przybywało nowych, narosła ich tam spora sterta i radnym bardzo zależało na tym, żeby złapać śmieciarza.

Strażnicy z Ekopatrolu zaczęli badać sprawę: przeprowadzili kontrolę na miejscu, ustalili szczegóły, wyznaczyli termin jej zamontowania i wyznaczyli miejsce.

Ale sprawa okazała się nie taka prosta: zanim fotopułapka została zamontowana, do straży miejskiej zgłosiła się członkini zarządu ROD i przyznała, że to właśnie zarząd ROD przynajmniej częściowo odpowiada za nagromadzenie odpadów zielonych wzdłuż płotu działek, bo wyznaczył to miejsce działkowcom na ich składowanie. Mimo że wyznaczony teren nie znajduje się w zarządzie ogrodu.

Strażnicy poinformowali przedstawicielkę działkowców, że takie działanie jest nielegalne i że nie wolno w tym miejscu składować odpadów zielonych – ale pozostała kwestia, czy śmieci, które tam trafiały, były wyrzucane wyłącznie przez działkowców.

Na to pytanie mógł dać odpowiedź tylko materiał z fotopułapki. Po jej montażu i wykonaniu pierwszych nagrań strażnicy zaczęli przeglądać zapisy i okazało się, że całkiem sporo osób „dorzucało się” do sterty śmieci utworzonej przez działkowców. Przyjeżdżali samochodami i wyrzucali ogromne ilości zielonych odpadów – ale nie tylko. Na miejscu znalazły się także śmieci komunalne.
– Na podstawie zapytań przesłanych do bazy numerów CEPiK funkcjonariusze ustalili właścicieli pojazdów i wezwali ich do siebie do siedziby – podsumował akcję z fotopułapką Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Ujawnione osoby zostały ukarane mandatami karnymi za zaśmiecanie miejsca publicznego. Strażnicy zobowiązali ukarane osoby do natychmiastowego uprzątnięcia składowiska, co niezwłocznie zostało zrobione.

Teraz przy płocie ROD jest już porządek i strażnicy miejscy mają nadzieję, że tak zostanie, a współpraca między zarządem ROD i radnymi osiedlowymi przy okazji montażu fotopułapki sprawi, że i jedni, i drudzy będą pilnować porządku na tym terenie.

Źródło: SMMP