notariat fot. IN Poznań

Poznań: Dzień Otwarty Notariatu 2021

„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” – to hasło dwunastego już Dnia Otwartego Notariatu. Na bezpłatne porady notariusze zapraszają 27 listopada.

Ze względu na pandemię tegoroczny dyżur odbywa się telefonicznie i online – za pomocą maili, streamingu i mediów społecznościowych. Tegoroczna edycja jest wprawdzie szczególnie poświęcona zadbaniu o swój majątek, ale można zadawać także inne pytania dotyczące działalności notarialnej i tego, co u niego załatwimy.

– Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości – wyjaśnia notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON. – Tymczasem dla wielu spraw, nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych.

W ostatnich latach rośnie liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.

– Sporo problemów dotyczy kupna i sprzedaży nieruchomości oraz gruntów rolnych, a także przekazywania swojego majątku dzieciom, na te i inne, często trudne pytania będą odpowiadali notariusze bazując na codziennej praktyce – zapraszamy do kontaktu zarówno telefonicznego jak i na czacie – mówi notariusz Joanna Zawrotniak, koordynatorka akcji w Izbie Notarialnej w Poznaniu.

Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

W tym roku z notariuszami będzie można porozmawiać na czacie i w trakcie streamingu, skontaktować się na facebookowym profilu “Porozmawiaj z notariuszem” albo po prostu zadzwonić do poznańskiej izby pod numer dyżurny: 61 669 81 89. Dyżur trwa od godziny 10.00 do 16.00. Szczegółowe informacje: www.porozmawiajznotariuszem.pl

Dzień Otwartego Notariatu jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z regionalnymi izbami notarialnymi. Jego celem jest edukacja prawna społeczeństwa.

Źródło: IN Poznań

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze