Poznań: Działka na rogu Wielkiej i Garbar na sprzedaż

narożnik Garbar i Wielkiej fot. T. Dworek
Obskurny pawilon na działce na rogu Garbar i Wielkiej przestanie straszyć. Miasto planuje sprzedaż działki, a warunki zabudowy określają powstanie siedmiopiętrowego budynku.

Jak informuje Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania prowadzi sprawę zbycia komunalnej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 33/2 przy ul. Garbary i Wielkiej w trybie zamiany za nieruchomości zlokalizowane w rejonie ul. Świętego Wawrzyńca (działki nr 113/4, 113/5 i 144, ark. 08, obręb Jeżyce).

Celem zamiany/sprzedaży jest realizacja inwestycji na Jeżycach w postaci ogólnodostępnego parku. Podpisanie aktu notarialnego w sprawie przedmiotowej zamiany nieruchomości, zgodnie z treścią uzasadnienia do Zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania nr 753/2020/P z dnia 7 października 2020 r. (dostępnego online na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania), ma nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

– Warunki zabudowy z 2019 roku zakładają tu powstanie siedmiokondygnacyjnego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z usługami na parterze, na przykład funkcja handlowa z dopuszczeniem gastronomii, i garażem podziemnym – wyjaśnia radny Dworek. – Ważne, żeby był to gmach na miarę historii i tradycji, bo miejsce to zobowiązuje do inwestycyjnej dużej troski i staranności. Przed wojną znajdowały tu się okazałe kamienice z wieżyczkami i wyjątkową historią!

Tomasz Dworek przypomina, że w stojącej tu przed wojną kamienicy mieściła się popularna palarnia Kawy Aromat rodziny Wojneckich. Cała okolica pachniała kawą, ponieważ palono ją tu dwa razy dziennie w podwórzu kamienicy przy Wielkiej 17. Natomiast od strony Wielkich Garbar było wejście do sklepu firmowego, gdzie można było kupić wiele gatunków kawy i herbaty, a także aromatyczne przyprawy korzenne.

Co powstanie tam teraz?

ROSM, el