Poznań: Dziadowski blues na dziedzińcu Szkoły Baletowej

Dziadowski Blues Jacek Hałas i Jarek Kaczmarek - Kulturalne lato na Gołębiej fot. Sławek Wąchała
Oryginalne współbrzmienie tradycyjnych ballad dziadowskich na lirę korbową przeplatane głosem Jacka Hałasa i wzbogacone miejskim gitarowym bluesem Jarka Kaczmarka. Tak właśnie brzmi Dziadowski blues. Tym razem wybrzmiał na Gołębiej.

Od koncertu Dziadowskiego bluesa rozpoczęło się Kulturalne Lato na Gołębiej, którego sceną będzie przepiękny dziedziniec szkoły baletowej. I było to mocne rozpoczęcie. W muzycznych opowieściach o życiu i śmierci, o duszy i ciele inspirowanych “Balladami i romansami” Adama Mickiewicza czuło się mistrzowską rękę wykonawców i zapewne dlatego tak dobrze słuchało się tego koncertu-opowieści. Zaczarowani słuchacze nie wiedzieli, gdzie zniknęły im prawie dwie godziny z życiorysu, które spędzili na tej niezwykłej wędrówce… Oby tak dalej!

Jacek Hałas to absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant. Grać będzie na akordeonie, lirze korbowej, fletach pasterskich i fortepianie. Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym i wirowym, muzyką tradycyjną Europy wschodniej, działalnością warsztatową i edukacyjną. Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach.

Jarek Kaczmarek to warszawski opowiadacz historii, związany ze Stowarzyszeniem Studnia O. Przekazuje swoją pasję, prowadząc warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest animatorem kultury, autorem opowiadań. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze, jest twórcą zespołów “Księżycowo” i “Buszmeni”.

Podziel się: