Poznań: Dwie nastolatki uratowane z kry

Rano – utopiony mężczyzna w jednym ze stawów na Szachtach – po południu dwie nastolatki ściągane z kry. Także na Szachtach. Policja apeluje o ostrożność podczas zabaw na lodzie.

“Po południu policjanci z OPP Poznań ściągnęli dwie 16-latki z kry, która oderwała się na stawie, na Szachtach” – poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – “Weszli do wody i pomogli dziewczynkom”.

Rzecznik przypomniał, że rano – jak informowaliśmy – także w stawie na Szachtach utopił się 21 latek. Pies, z którym wyszedł na spacer, pozostał do końca przy przeręblu, w którym zginął jego pan.

Policjanci i strażacy co roku przed rozpoczęciem sezonu zimowego przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Jeśli lód załamie się pod wchodzącym, a teraz może się tak dziać bardzo często, bo mróz jest zbyt krótko, by lód był wystarczająco gruby – wydostanie się na brzeg jest bardzo trudne. Mokry lód jest bardzo śliski, a namoczone ubranie bardzo ciężkie, a dodatkowo sytuację utrudnia chłód, który sprawia, że błyskawicznie traci się siły. Co roku, gdy tylko na zbiornikach wodnych pojawi się lód, strażacy i policjanci ratują dziesiątki osób, głównie dzieci i młodzież – pod którymi załamała się pokrywa lodowa.

Na lód można wejść bezpiecznie dopiero wtedy, gdy silny mróz utrzymuje się co najmniej tydzień. Wcześniej jest zawsze ryzyko załamania się lodu, a dodatkowo warto pamiętać, że przy brzegu, przy trzcinach lub powalonych drzewach, warstwa lodu jest zawsze cieńsza i łatwiej może się załamać – bo jest tam cieplej.

Drugą grupą narażoną na utonięcie, są wędkarze, którzy korzystając z lodowej pokrywy często wyrąbują przerębel daleko od brzegu, by połowić – i często razem z lodem, jeszcze przy rąbaniu przerębla, lądują w wodzie. Tu jest jeszcze dodatkowo takie niebezpieczeństwo, że wędkarze zazwyczaj nad wodę wybierają się w pojedynkę, więc gdy wpadną do wody, nie ma nawet komu zaalarmować służb, że stało się nieszczęście.
– Warto przemyśleć, czy te chwile z wędką na środku „prawie” zamarzniętego akwenu warte są utraty życia – ostrzegają policjanci. – Dlatego przypominamy, by w rękawach odzieży przeznaczonej do wędkowania na lodzie zawsze znajdowały się kolce. To ważny element bezpieczeństwa, który w sytuacji zarwania lodu może pomóc wydostać się z wody.

Każdy, kto widzi osobę tonącą lub stojącą na pękającym lodzie, powinien natychmiast zawiadomić służby, korzystając z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

3.5 4 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze