Poznań: Dwa „helmuty” wracają do Niemiec

Jeden z GT8 trafi do Hanoweru, drugi – do Düsseldorfu. Oba uzupełnią tamtejsze kolekcje pojazdów historycznych i oba pozostaną w poznańskich barwach.

Wagon GT8 nr 697 pochodzi z 1964 r. i początkowo był eksploatowany w Neuss. W 1971 r. został przejęty przez Rheinbahn Düsseldorf. W 2010 r. tramwaj został kupiony przez MPK Poznań i przez następne lata dzielnie jeździł po ulicach Poznania wożąc pasażerów.

Idea jego powrotu do Niemiec pojawiła się podczas imprezy „Pożegnanie helmutów”, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomysł zyskał akceptację prezesa Rheinbahn Düsseldorf, Klausa Klara. Przygotowana została stosowna oferta. Realizację przedsięwzięcia opóźniła jednak pandemia covid-19. Spowodowała ona również problemy z finansowaniem zakupu przez niemieckiego przewoźnika.

– Wówczas tamtejsi miłośnicy uruchomili publiczną zbiórkę, której celem było zebranie środków na zakup i transport „helmuta”. W efekcie tych działań i nie poddawaniu się przeciwnościom, wagon z numerem 697 zmierza do Düsseldorfu – opowiada Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. Operacyjnych. – Jak zapewnia strona niemiecka, tramwaj pozostanie w poznańskich barwach i uzupełni tamtejszą kolekcję wagonów historycznych. Będzie go można zobaczyć na ulicach Düsseldorfu podczas przejazdów okolicznościowych.

Do Niemiec wróci również wagon GT8 nr 711. Został on kupiony przez niemieckie muzeum Hannoversches Straßenbahn-Museum e.V. Zastąpi eksponat, który został zniszczony w lutym br. podczas orkanu „Sabina”. Tramwaj nr 711 również pozostanie w poznańskich barwach i będzie ciekawym eksponatem w zbiorach tamtejszego muzeum.

MPK, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze