poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Duże zmiany w centrum miasta. Pojawi się nowy buspas i więcej zielenii

Władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie znaczących zmian na dwóch ulicach w centrum Poznania: Garbary oraz Jana Pawła II.

Przede wszystkim na ulicy Garbary zostanie przedłużony buspas. Obecnie działa on od placu Bernardyńskiego do okolic AWF-u. Zgodnie z nowym pomysłem miasta będzie miał on przebiegać przez całą ulicę Garbary. Ma to znacznie skrócić czas przejazdu autobusów na linii północ-południe, które dotychczas często były blokowane przez inne samochody właśnie na ulicy Garbary.

Z buspasów oprócz autobusów mogą korzystać też pojazdy służb miejskich, taksówki, rowery oraz motocykle. Pozostali kierowcy będą mieli dla siebie po wprowadzeniu zmian zaledwie jeden pas ruchu. Dodatkowo na ulicy Garbary zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości – do 30 km/h oraz progi wyspowe. Żeby upłynnić ruch, na dwóch skrzyżowaniach (z ulicami Wodną i Wszystkich Świętych) zostaną wyłączone światła.

Oprócz wyznaczenia dodatkowego buspasa miasto chce też zadbać o estetykę w tym miejscu. Przede wszystkim ma się pojawić więcej zieleni oraz ławki. Całość ma być wzorowana na ulicy Ratajczaka, gdzie podobne zmiany zostały już wprowadzone. Pierwsze prace mają się rozpocząć już w lutym lub marcu. Buspas pojawi się jeszcze przed wakacjami.

Żeby odciążyć nieco ścisłe centrum miasta oraz zaproponować kierowcom alternatywę, na ulicy Jana Pawła II pojawi się trzeci pas ruchu od ronda Śródka w stronę ulicy Baraniaka. Tam początek prac zaplanowano na marzec.

UMP / op. AS

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Duże zmiany w centrum miasta. Pojawi się nowy buspas i więcej...