Poznań: Duże zmiany na skrzyżowaniu w centrum miasta. “Ten projekt to skandal”

Jedno z głównych skrzyżowań w mieście – ul. Św. Marcin, Towarowej i al. Niepodległości – mocno się zmieni. Lewica krytykuje pomysły zaproponowane przez miasto.

Torowisko umożliwiające tramwajom jadącym ul. Towarową skręt w prawo w ul. Święty Marcin, przesunięcie lokalizacji przystanków na ul. Towarowej, nowe przejście dla pieszych, dwukierunkowa ścieżka rowerowa przy Auli Uniwersyteckiej i Collegium Iuridicum. To najważniejsze rozwiązania komunikacyjne, które zawiera przygotowywana dokumentacja przebudowy ul. Św. Marcin na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do al. Niepodległości wraz ze skrzyżowaniem z ul. Towarową.

Proponowane zmiany można również zobaczyć na filmiku stworzonym przez miasto.

– Modelowanie inwestycji przy pomocy BIM pozwoliło już teraz wygenerować animację, która przedstawia planowane do wdrożenia rozwiązania. Najważniejszym z nich jest przebudowa układu komunikacyjnego umożliwiająca skręt z ul. Św. Marcin w ul. Towarową. Takie rozwiązanie pozwoli odciążyć węzeł Kaponiera, a w przyszłości może stanowić element przedłużonej trasy tramwajowej przez Wolne Tory aż do ul. Hetmańskiej – tłumaczy Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wprowadzenie nowego skrętu spowoduje zmianę lokalizacji przystanków tramwajowych na ul. Towarowej i sprawi, że nieco inaczej zostanie zagospodarowany cypel parku Romana Maciejewskiego. Na wysokości budynku Akademii Muzycznej pojawi się nowe przejście dla pieszych. Na ul. Św. Marcin, po stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zbudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

– Przekazanie przez wykonawcę projektu modelu architektoniczno-projektowego wraz z wizualizacjami i animacjami BIM zakończyło realizację drugiego etapu umowy, dotyczącej przygotowania kompletnej dokumentacji wykonawczej wraz z kosztorysem i harmonogramem robót. Całość ma być gotowa do końca roku – tłumaczy Grzegorz Bubula.

Mniej optymistyczny wobec planowanych zmian jest Amadeusz Smirnow, z partii Razem. – Ten projekt to skandal, miejskie władze zamierzają wybetonować centrum miasta. W czerwcu tego roku padł kolejny rekord ciepła, nawet nie chcę sobie wyobrażać jakie temperatury będą panować na tej miejskiej patelni – wskazał polityk.

PIM / op. SS

5
Dodaj komentarz

avatar
Jaroslaw Sassek
Jaroslaw Sassek

Lewica krytykuje lewactwo takie rzeczy tylko upadajacym Poznaniu

Kamil
Kamil

Obecna pseudo władza robi sobie z naszego miasta poligon doświadczalny… albo inżynierowie ruchu sobie nieźle popijają w czasie planowania ruchu w mieście, tak czy inaczej mają niezła frajdę a my przesr….

Paulina Wawrzycka
Paulina Wawrzycka

Nareszcie

Dawid Brzenczek
Dawid Brzenczek

Gdzie zieleń?