Poznań: Drogi w powiecie powstają zgodnie z planem. Mimo pandemii

Koziegłowy, przebudowa ul. Poznańskiej fot. PP
Większość inwestycji realizowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu przebiega zgodnie z harmonogramem – a niektóre udało się nawet zakończyć przed czasem. Są już też plany na przyszły rok.

– Pandemia nie pokrzyżowała naszych zamierzeń na drogach powiatowych – zapewnia Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – I, co równie ważne, udało nam się zaplanować i przygotować dużo ważnych inwestycji także na przyszły rok.

Pierwsze półrocze 2020 roku upłynęło na realizacji „akcji nakładki”. Dziewięć odcinków dróg powiatowych zyskało nowe nawierzchnie. To w sumie niemal 17 km, których remont kosztował ponad 8 mln zł.

Gotowa jest już ulica Poznańska w Koziegłowach. W tym roku udało się zrealizować drugi etap przebudowy, czyli odcinek od Gdyńskiej do Piaskowej. Jezdnię poszerzono, ułożono nową nawierzchnię, droga została odwodniona. Powstały też chodniki i ścieżka rowerowa.

– Zamknęliśmy także kolejny etap modernizacji drogi Iwno – Pobiedziska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku dokończymy przebudowę tej drogi – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Zakończyły się prace na drodze z Więckowic do Lusówka. To 2,5-kilometrowy odcinek, który został praktycznie zbudowany od nowa. Obok szerokiej jezdni, z rowem odwadniającym, biegnie chodnik dla pieszych i rowerzystów. Droga połączyła dwie gminy: Dopiewo i Tarnowo Podgórne. Wkrótce skończy się przebudowa ulicy Sowinieckiej w Mosinie, a do końca roku powinien być też gotowy nowy wiadukt w Murowanej Goślinie.

W tym roku powstały także nowe ścieżki rowerowe: na drodze Buk – Szewce (4,6 km), w miejscowości Pecna (0,9 km), w Drużynie (0,5 km) oraz na drodze Kicin – Kliny (0,9 km). Niedługo gotowa będzie również ścieżka na ulicy Poznańskiej w Puszczykowie (0,7 km).

– Ponad 100 mln zł zamierzamy rozdysponować na drogi w przyszłym roku – mówi Tomasz Łubiński. – Większość tej kwoty, bo aż 70 mln zł, chcemy przeznaczyć na inwestycje.

W planach jest m.in. dokończenie budowy obwodnicy Głuchowa i przebudowy drogi w miejscowości Dachowa (oba zadania z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych), ostatni etap przebudowy drogi Iwno – Pobiedziska, a także odcinków Buk – Szewce, Latalice – do granicy powiatu oraz fragmentu ulicy Poznańskiej w Siekierkach Wielkich.

Powiat poznański złożył też wnioski o dofinansowanie kolejnych przedsięwzięć. Jeśli zostaną przyznane, w przyszłym roku mogą się również rozpocząć m.in.: przebudowa drogi Rokietnica – Napachanie oraz ulicy Poznańskiej w Dąbrówce, czy budowa obwodnicy Swarzędza.

Nadchodzący rok to również prace projektowe następnych wielkich inwestycji planowanych przez powiat poznański. Mowa o budowie mostu nad Wartą i drogi Luboń – Czapury, a także tunelu pod przejazdem kolejowym w Kobylnicy oraz budowie drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny.

PP, el

Podziel się: