Poznań: Dotacja z Kawki Bis jeszcze łatwiejsza

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Prostsze procedury, krótszy czas realizacji i więcej pieniędzy. Poznańscy radni podczas wczorajszej sesji przyjęli zmiany w programie Kawka Bis. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie dostać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania.

– Zaproponowane zmiany mają na celu usprawnienie procesu przyznawania oraz rozliczania dotacji, a co za tym idzie zachęcenie poznaniaków do korzystania z programu. Przygotowany zbiór ułatwień to wyjście naprzeciw mieszkańcom – tłumaczy Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, która prezentowała projekt podczas sesji.

To kolejne zmiany w miejskim programie Kawka Bis. Do 20 tys. zł zwiększono kwotę dofinansowania na ogrzewanie wykorzystujące odnawialne źródła energii – jeżeli wnioskodawca zdecyduje się na pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną. W przypadku zmiany sposobu ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła (typu powietrze-woda lub gruntowej) bez instalacji fotowoltaicznej, dotacja może wynieść maksymalnie 15 tys. zł. W sytuacji podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego i elektrycznego dotacja wynosi do 12 tys. zł.

Nabór wniosków na dany rok kalendarzowy począwszy od 2022 r. będzie prowadzony w sposób ciągły – od 2 stycznia do 31 lipca, w jednym roku budżetowym. Co ważne, znacznie prostszy i krótszy jest wniosek o dotację, nie potrzeba też już tylu dodatkowych dokumentów, znacznie łatwiej też dotację rozliczyć, bo formularz, w którym to trzeba zrobić, także jest bardziej czytelny i łatwiejszy.

Aby przyspieszyć wykonanie zadania, zrezygnowano z obowiązkowej kontroli, którą na etapie rozliczenia dotacji musiał przeprowadzić na miejscu pracownik urzędu miasta. Teraz wystarczy dokumentacja fotograficzna, wykonana przez osobę, która otrzymała dofinansowanie (kontrola bezpośrednia będzie się odbywać tylko w uzasadnionych przypadkach).

Warto ubiegać się o dofinansowanie, bowiem od początku 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Osoby, które używają pieców kaflowych, mają czas do końca 2025 r., a posiadacze starych pieców centralnego ogrzewania, spełniających wymagania dla klas 3 i 4 – do końca 2027 r. na ich wymianę.

Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet. Jego beneficjenci otrzymują dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła bazujących na paliwach stałych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi – takimi jak ogrzewanie gazowe, elektryczne czy oparte na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła typu powietrze-woda lub gruntowych wraz z instalacją fotowoltaiczną bądź podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Źródło: UMP

Podziel się: