Poznań: “Dość rasizmu i faszyzmu!” – kolejna demonstracja odbędzie się w mieście

16 marca w Poznaniu odbędzie się kolejna demonstracja. Tym razem przeciwko rasizmowi i faszyzmowi. – To ważny dzień dla wszystkich, którzy cenią sobie tolerancję, otwartość i szacunek – podkreślają organizatorzy.

Demonstracja poprzedzi odbywający się 21 marca Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Święto jest obchodzone co roku w dniu, w którym wydarzyła się tzw. masakra w Sharperville w 1960, podczas której w pokojowej demonstracji zabitych zostało 69 jej uczestników.

Co roku na całym świecie obchodzone są w różnych miastach demonstracje, które mają upamiętniać ofiary oraz zwracać uwagę na rasizm i faszyzm na świecie. Demonstracja odbędzie się również w Poznaniu.

– Demonstracją 16 marca opowiemy się za światem dla każdej i każdego, dla dużego i małego, dla chudego i grubego… bez względu na rasę, pochodzenie, orientację czy poglądy… Wykluczamy tylko głos wykluczających – zapowiedziała Katarzyna Ueberhan, reprezentująca ugrupowanie Wiosna. – Pojawi się między innymi osoba mająca korzenie ukraińskie, mieszkająca tutaj od osiemnastu lat, która twierdzi, że zawsze uważała Polskę za kraj tolerancyjny, ale w ciągu ostatnich trzech lat widzi zmiany na gorsze – dodała Katarzyna Ueberhan, nawiązując do rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– Odnośnie kontekstu politycznego, niestety jest też trochę tak, że w naszym kraju mamy do czynienia z coraz większą ilością napaści na tle rasowym czy homofobicznym i zły przykład dają oczywiście rządzący, ponieważ prawica nie potrafi żyć bez wroga – dodał Amadeusz Smirnow, reprezentujący partię Razem. – Chcemy pokazać, że Poznań jest miastem otwartym i na takie postawy nie ma w nim miejsca!

Demonstracja odbędzie się 16 marca o godzinie 12 w okolicach pomnika Starego Marycha. Wydarzenie w Poznaniu organizują partie Wiosna i Razem, Fundacja Republika Różnorodności, Grupa Stonewall, Otwarta Rzeczpospolita oraz Poznań Wolny Od Nienawiści.

– To ważny dzień dla tych, którzy nie godzą się na nienawiść – zgodnie podkreślają organizatorzy.

 

Dodaj komentarz

avatar